Problémami živnostníkov zasiahnutých reštrukturalizáciami veľkých firiem sa bude na budúci týždeň zaoberať parlament. Mimoriadnu schôdzu pléna NR SR dnes po rokovaní s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) zvolal predseda parlamentu Peter Pellegrini na stredu 15. apríla popoludní. Zúčastniť by sa na nej mali aj ministri vládneho kabinetu.
"Právna úprava, ktorá dnes platí a podľa ktorej už prebehlo na Slovensku viac ako 530 reštrukturalizácií, sa javí ako nedostatočná. Zdá sa, že negarantuje rovnocenné postavenie jednotlivých typov veriteľov a dáva do veľmi nepriaznivej situácie tých najzraniteľnejších – živnostníkov, ktorí garantujú celým svojím majetkom," uviedol na brífingu v parlamente Pellegrini.
Na rokovaní by mali byť prítomní aj členovia vlády, ktorí budú spolu s poslancami hľadať riešenia, ako proces reštrukturalizácie sprehľadniť a vylepšiť. "Očakávame, že Národná rada SR prijme uznesenia, ktorými zaviaže jednotlivých ministrov, aby urýchlene a razantne pripravili vo svojich oblastiach také úpravy, ktoré by mali celý tento proces stabilizovať. Tak, aby nedochádzalo k javom, ktoré vyvolávajú často zložité životné situácie," zdôraznil predseda parlamentu.
Šéf parlamentu Peter Pellegrini. Snímka: TASR/M. Svítok
Po prijatí uznesenia by mala vláda prísť s konkrétnymi návrhmi riešení. Týkať by sa to malo najmä ministrov spravodlivosti, financií a hospodárstva. Parlament by ich mohol podľa Pellegriniho prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Šéf parlamentu zároveň odmietol úvahy o tom, aby sa na odškodnení malých firiem a živnostníkov podieľali daňoví poplatníci. "Jedine, ak sa na tom bude podieľať samotná firma, ktorá je v reštrukturalizácii," povedal. Pripustil, že firmám by sa v prípade ďalšej účasti na verejných zákazkách mohli blokovať prostriedky, ktoré by slúžili na odškodnenie.
Podľa predsedu opozičného Mosta-Híd Bélu Bugára zvolanie mimoriadnej schôdze zo strany predsedu NR SR je len reakciou na iniciatívu parlamentných klubov Most-Híd a KDH, ktoré avizovali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze ešte pred Veľkou nocou.
"K dnešnej situácii viedla nečinnosť strany Smer-SD a Róberta Fica, ktorý nielenže s vlastným riešením situácie veriteľov neprišiel, ale odmietol všetky opozičné návrhy vrátane dvoch noviel zákonov strany Most-Híd. Hrozba bankrotov a exekúcií sa presunula na malých veriteľov - subdodávateľov, zatiaľ čo Váhostav Juraja Širokého sa naďalej môže uchádzať o štedré štátne zákazky," tvrdí Bugár.