Kandidát na bratislavského župana Daniel Krajcer (NOVA) žiadal pred blížiacimi sa voľbami pomoc riaditeľov stredných škôl. „Budem sa uchádzať o vašu podporu v regionálnych voľbách,“ píše v liste, ktorý im zaslal. V ňom im v prípade zvolenia sľúbil aj riešenie problémov, napríklad návalu byrokracie či nízkeho ohodnotenia pedagógov.
Politici však majú kampaň na školách zakázanú. „Toto nie je porušenie zákona ani etických noriem,“ odmieta to nominant strany Nová väčšina s tým, že osobne na žiadnej škole nebol a s pedagógmi sa nestretol. „Zaiste je to kampaň, určite to isté nerobil aj vlani o takomto čase,“ hovorí politológ Ján Baránek.
„Určite je to kampaň“
Školský zákon hovorí, že na školách je činnosť a propagácia politických strán a hnutí zakázaná. Zodpovednosť za jeho dodržanie však majú riaditelia. Tým sa Krajcerovlistnepáči. „Určite je to kampaň, nepáči sa mi to a nepodporujem také veci,“ hovorí riaditeľka Obchodnej akadémie na Nevädzovej ulici Erika Marošová. „Nezdá sa mi to, lepšie by bolo, keby také veci vyhlasoval verejne,“ hovorí František Végh, ktorý riadi elektrotechnickú priemyslovku v Dúbravke.
Riaditelia, ktorých HN oslovili, tvrdia, že po prečítanílistďalej nešírili. Za porušenie apolitickej atmosféry na školách im však žiadna sankcia nehrozí. Rovnako trest za kampaň na školách nepozná ani zákon o voľbách do samosprávy. „Aj preto sa pripravuje nový predpis, ktorý upraví možnosti vedenia volebnej kampane,“ hovorí Eva Chmelová z Ústrednej volebnej komisie.
Obľúbená destinácia
Školy sú pre politikov obľúbenou destináciou. Z kampane ich nevynechali ani Krajcerovi protikandidáti. Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) rozdávala nedávno na stredných školách knižku Európa v 12 lekciách so svojou fotkou a e-mailovou adresou monika@lepsizupan. sk. Pavol Frešo (SDKÚ-DS) si pred minulými župnými voľbami zaradil do programu aj diskusiu so študentmi Strednej školy Ivana Horvátha v Ružinove. Ako župan zas chodí medzi učiteľov a žiakov oficiálne, napríklad odovzdávať počítače a interaktívne tabule.
Podľa odborníkov by stálo za zváženie upraviť embargo na školy, napríklad vyčleniť pred voľbami deň na oficiálnu prezentáciu programov. „Reštrikcia nie je všeliek, ľudia vždy nájdu spôsob, ako pravidlá obísť, uvoľnenie by mohlo byť pozitívnym krokom, ako situáciu stransparentniť,“ hovorí politológ Baránek.