Tajomné lietadlo, ktoré v sobotu (8.8.) a v pondelok (10.8.) lietalo nad územím Spiša, bol americký Hercules C 130 s americkou posádkou. Na dnešnom brífingu v Bratislave o tom informoval Ľubomír Galko (SaS), poslanec Národnej rady SR a bývalý minister obrany.
O tajomnom lietadle informovala televízia TA3 v pondelok. Citovala svedkov, podľa ktorých išlo o obrovský štvormotorový stroj, ktorý letel nízko nad zemou a dokonca mal otvorené dvere do nákladového priestoru.
Americké lietadlo Hercules
Televízia získala aj vyjadrenie Ministerstva obrany SR. "V uvedenom priestore Vzdušné sily Ozbrojených síl SR nevykonávali žiaden výcvik," reagoval v pondelok Martin Čambalík, riaditeľ Komunikačného odboru Ministerstva obrany SR.
"Išlo o americké lietadlo Hercules C 130. Je to nákladné lietadlo na vojenské účely, americkej výroby. Toto lietadlo musí mať a podľa mojich informácií aj má podaný letový plán a lieta z jedného nemenovaného mesta," uviedol dnes Galko.
Podľa jeho informácií išlo o prípad takého typu letu, keď pilot letí za vidu a orientuje sa pomocou objektu na zemi. „Zo záberov sa zdá, že predpisy boli dodržané a neletelo nižšie ako 300 metrov," poznamenal Galko.
V takomto prípade je lietadlo podľa neho povinné kopírovať terén a riadiť sa vizuálne. V prípade, že v jeho okolí sa nachádzajú nejaké ďalšie stroje, tak toto lietadlo je na to upozorňované.
Galko kritizoval ministerstvo
Napriek tomu, že nie je na radare, je v spojení s riadiacim letovej prevádzky. „Samozrejme, že o tejto činnosti je informované aj ministerstvo obrany. Deje sa to so súhlasom ministerstva obrany a činnosť vojenského lietadla nad územím Slovenskej republiky musí byť nahlásená," uviedol poslanec.
Skutočnosť, že lietadlo letí v takej nízkej výške a s otvorenými dverami, je podľa Galka taktiež úplne normálna. „Takto sa cvičí výsadok, či už materiálu alebo vojakov. Inak sa lietadlo správa, keď letí s otvorenými dverami a inak so zatvorenými dverami," vysvetlil.
Galko na brífingu kritizoval Ministerstvo obrany SR za nedostatočné informácie o lietadle. "USA sú naši spojenci a k nim sa treba prihlásiť a nielen s nimi robiť biznis. Pokiaľ sme a chceme byť plnohodnotným členom NATO, tak sa nemôžeme v záujme získania nejakých hlasov vyhýbať slovám ako americký, spojenci, USA a pod.," uzavrel.