Slovenský europoslanec Eduard Kukan, ktorý je v Európskom parlamente členom výboru pre zahraničnú politiku, upozornil, že pokiaľ ide o terorizmus Islamského štátu, nemali by existovať žiadne zábrany, pretože s predstaviteľmi tohto zoskupenia možno rokovať iba z pozície sily. Spresnil, že "s ľuďmi, ktorí iným ľuďom odrezávajú hlavy, sa nevyjednáva".
Kukan súhlasí s postojom USA, že iba vojna proti Islamskému štátu môže zniesť toto zoskupenie z povrchu zeme.
"Sú dve školy myslenia. Prvá hovorí, že nevnímame dosť citlivo moslimov a mali by sme užšie spolupracovať. Druhá škola, kde patrím aj ja, poukazuje na to, že bolo toľko možností a ponúk na spoluprácu a spolužitie a aj tak sa tieto komunity dopúšťajú teroristických činov, ako bol v Paríži," uviedol Kukan. Dodal, že súhlasí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, že multikulturalizmus sa v Európe neosvedčil.
Arabská jar spôsobila vlny utečencov, ktoré prekryli staršie vlny imigrácie. Kukan v tejto súvislosti upozornil, že pre Európsku úniu je dôležité, aby prišelci mali možnosť integrovať sa a prijať hodnoty otvorenej spoločnosti. To sa však ani po dlhom čase celkom nepodarilo a mnohí moslimovia sa otvorene stavajú proti našim hodnotám a sú ochotní proti nim aj bojovať, o čom svedčí aj ich účasť na aktivitách Islamského štátu.
"Naša korektnosť a slušnosť potom nie je namieste. Mnohí tvrdia, že máme byť ústretovejší a slušnejší. Ja tvrdím, že sme boli ústretoví a slušní dosť dlho a tie komunity sa spoločnosti nie vždy odvďačili," priznal Kukan. Východiskom je podľa neho regulácia prisťahovalectva, na čo už v jednej zo svojich rezolúcií upozornil europarlament - že treba prijímať imigrantov, ktorí sa budú riadiť princípmi a zákonmi, na ktorých je založená krajina, kde sa rozhodli usídliť.
Kukan pripomenul, že sme jedinou krajinou v Európskej únii bez mešity, za čo vďačíme prísnemu zákonu o registrácii cirkví.