Členovia školského výboru NR SR možno pôjdu na poslanecký prieskum do Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Ako na dnešnej tlačovej konferencii upozornili poslanci SaS Martin Poliačik a Peter Osuský, táto univerzita je dlhodobo známa problémami, ale súčasné vedenie sa nepoučilo a v problémoch pokračuje ďalej.
Liberáli vidia na univerzite niekoľko problémov. Chcú napríklad vedieť, na základe čoho je na univerzite vyplácané odstupné. Poliačik tu spomenul dva prípady vyplatenia odstupného vo výške 16-násobku a desaťnásobku platu. Poslanec si myslí, že to bolo v rozpore s kolektívnou zmluvou.
"Zaujíma nás tiež, na základe čoho bolo vybraná právnická kancelária, ktorá poskytuje univerzite advokátske služby," v tomto prípade je podaný podnet na Úrad pre verejné obstarávanie. "Podľa našich informácií bola kancelária vybraná bez súťaže," povedal.
SaS sa nepáči ani postup súčasného rektora Jozefa Habánika voči kvestorovi univerzity. "Ten bol ešte bývalým rektorom prepustený, súd však povedal, že nezákonne. Keď sa kvestor vrátil, boli mu skresané možnosti vykonávania práce, nie je vpúšťaný do hlavnej budovy, nemá internet, nemá klapkový telefón, je úplne odstavený od toho, čo by mal vykonávať," povedal Poliačik. Podľa jeho slov tieto prípady vrhajú na univerzitu zlé svetlo a sú dôvodné pochybnosti, či všetko prebieha v súlade so zákonom.
Školský výbor si minulý týždeň vyžiadal správu ministerstva školstva o medzitým začatej kontrole na trenčianskej univerzite a správu Úradu pre verejné obstarávanie. Ak nebude s výsledkami preverovania medzi poslancami spokojnosť, nasledovať má poslanecký prieskum.
"Akademická samospráva je nosný výdobytok Nežnej revolúcie. Jedna vec je ale samosprávne vedenie, druhá je svojvôľa," upozornil poslanec a bývalý prorektor Univerzity Komenského Osuský. On sám si myslí, že nie je všeobecne príliš veľký záujem verejnosti o to, kde sa deti vzdelávajú. "Mnohým, nielen študentom, ale aj ich rodičom, málokedy záleží na tom, ako funguje ich škola, ktorá má pripraviť ich deti na život," dodal.