Na túto pliagu lieku veru niet. Ak raz prepukne, záchrana neexistuje. Mor včelieho plodu patrí do kategórie nákaz, ktoré možno zlikvidovať len tým najradikálnejším spôsobom. Popolom musí ľahnúť celý úľ. Aj so svojimi obyvateľmi. V jednom ich počas letnej sezóny môže byť i 50-tisíc.
„Aby to bolo humánnejšie, včely sa predtým usmrtia vysírením. Následne sa musí celý úľ spáliť. Len tak sa dajú zlikvidovať všetky spóry baktérie, ktorá mor vyvoláva,“ vraví známy odborník a krajský predseda Slovenského zväzu včelárov v Banskej Bystrici Pavel Fiľo.
Mor je postrachom všetkých nadšencov tohto medonosného hmyzu. Nepostihuje dospelé jedince, ale včelie larvy, ktoré následne hynú na sepsu. Dochádza tak k oslabeniu včelstva, teda včelej rodiny v jednom úli.
„Včely musia po celú sezónu vychovávať plody, pretože ich život je krátky. Počas letnej sezóny žijú zhruba štyri až päť týždňov. Neustále sa teda musia obnovovať. Ak plod vyhynie, včelstvo slabne. Choroba sa pritom rozširuje práve nakazenými larvami,“ približuje Pavel Fiľo s tým, že situácia s morom je každý rok iná. Tento patrí medzi tie horšie.
Obavy včelárov
Podľa údajov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR sa ohnisko moru potvrdilo už v niekoľkých lokalitách Slovenska. Zasiahol včelstvá v okresoch Dolný Kubín, Žilina, Senec, Nové Mesto nad Váhom, ale i Stará Ľubovňa, Bardejov či Liptovský Mikuláš. Najnovšie sa s ním pasujú aj v obci Strelníky pri Banskej Bystrici. V uplynulých dňoch tam svoje úle pálili traja včelári.
„Zo 14 som musel zli...
Zostáva vám 85% na dočítanie.