StoryEditor

Američan chce daňové úľavy, nie naše hrady

10.07.2013, 00:00

Filmový producent Turňa upozorňuje, že stimuly ministra Maďariča nemusia zabrať. Slovensku podľa neho chýba infraštruktúra potrebná na natáčanie veľkofilmov.

Prilákajú 20-percentné stimuly nejaký veľkofilm?
Je to správne systémové opatrenie, v žiadnom prípade to však nebude stačiť. Všade je 20 percent. V Maďarsku i v Čechách. Prečo by sem šli. Budú robiť to, čo doteraz. Sedieť v Prahe, Budapešti, a keď budú potrebovať natočiť Kriváň, tak na tri dni prídu.

Čo chýba?
Američan ani nevie, kde je. Nevie, či je na Ukrajine alebo na Slovensku. Nezaujímajú ho potoky či hrady. Zaujíma ho iba infraštruktúra a daňové úľavy. Že sú tu filmové ateliéry, štúdiá, profesie, že sú tu požičovne, aby všetko nemuseli vláčiť zďaleka. Nedajbože, pokazí sa vám kamera, kam s ňou budete letieť? Musíte do Viedne, Budapešti alebo Prahy. V Bratislave vám to určite nikto nespraví.

Na Slovensku sa predsa natočili viaceré veľkofilmy.
Filmári tu boli. V roku 2006 však odišli, a odvtedy sa nezjavili.

Prečo odišli?
Dovtedy tu bola potrebná infraštruktúra. Kolibu už síce vlastnil Mečiar, ale bolo možné si ju prenajať. Veľkofilm nie je o tom, že niekto príde na týždeň. Potrebuje priestor, aby mohol pracovať dva -- tri mesiace sústredene na jednom mieste. V západnej Európe pracovný čas pri filme začína vtedy, keď opustíte dvere hotelovej izby.

Pokúsili ste sa sem neskôr niekoho prilákať?
Mal som tu osobne piatich producentov z Ameriky. Všetkým sa páčili exteriéry, hotely, cesty, že je všade mobilný internet, že u nás z kohútikov naozaj tečie pitná voda a v reštauráciách sa dá relatívne slušne najesť. Potom sa opýtali, kde máme base camp -- základňu. To sme nemali. Mali vypleštené oči. Darmo som vysvetľoval, že do Viedne je iba šesťdesiat kilometrov.

Podľa ministra Maďariča sú našou výhodou kvalitné exteriéry?
Ako sa líšia naše lokácie napríklad od rumunských? Nijako. Cena práce je však na Slovensku oproti Rumunsku trikrát vyššia. Kvôli kvalitným exteriérom sem nikto nepríde, tie sú všade na svete. Keď idete točiť do Rakúska, neplatíte ani nájom. Lokálny turistický úrad vám to dá zadarmo, ak ho uvediete v titulkoch. Skúste na Slovensku točiť na Námestí SNP v Hornom Smokovci.

Stimuly majú dostať len tí filmári, ktorí u nás preinvestujú viac ako 2 milióny eur.
Hranica je nastavená nezmyselne vysoko. Bude to problém pre menších, ktorí sem takisto chodili a už nechodia. To boli Rakúšania, Taliani, Nemci. Dvojmiliónovému rozpočtu sa takisto nepribližuje žiaden český film. A deväťdesiat percent diel, ktoré vznikajú na Slovensku, sú koprodukcie s Čechmi. Česko v tomto ani nemôžeme pokladať za zahraničie, pretože to sú tí, ktorí držia slovenský film pri živote.

Sprostredkovali ste natáčanie filmu Eragon na Slovensku.
Film sa točil v roku 2005 v Budapešti, a to len preto, že tam už vtedy fungovala 20-percentná daňová úľava. Robil som lokačného manažéra. Z celej mojej prezentácie si vybrali len tri motívy na Slovensku. Americko-maďarský štáb sem prišiel na tri -- štyri filmovacie dni.

Prečo tu neboli dlhšie?
Nedovoľoval im to maďarský zákon, ktorý presne stanovuje pomer investícií v krajine. Preto si postavili kameňolom priamo v Budapešti namiesto toho, aby išli točiť do toho v Devínskej Novej Vsi, ktorý presne pre nich sedel.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. november 2024 16:59