Zneužívanou diplomatickou písomnosťou, na ktorú slovenské ministerstvo zahraničných vecí upozornil Apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana, je list vatikánskej Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života dotýkajúci sa Rádu svätého Benedikta v Komárne. Podľa informácií agentúry SITA Kongregácia tento list v mene Svätej stolice adresovala Giordanovi. V liste sú obsiahnuté opatrenia, ktoré sa vzťahujú na rozhodnutia urobené ordinárom Trnavskej arcidiecézy ku komunite v Komárne. Tieto opatrenia však boli pozastavené ďalším dokumentom Kongregácie, podľa ktorého na základe nových informácií a relevantných dokumentov bola celá záležitosť postúpená na doriešenie Štátnemu sekretariátu, aby tento prípad mohol byť definitívne vyriešený.
Zverejňovaním diplomatickej pošty, ako aj jeho používaním pre osobné a právne účely dochádza k porušeniu Viedenského dohovoru. Apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana sa preto obrátil s písomnou diplomatickou nótou na slovenské ministerstvo zahraničných vecí. „Apoštolský nuncius Mario Giordana sa oficiálne obrátil na ministerstvo zahraničných vecí so žiadosťou o súčinnosť pri zastavení neoprávneného používania a šírenia dokumentov, ktoré majú štatút diplomatickej písomnosti. Ministerstvo tejto žiadosti vyhovelo, keďže je povinnosťou každej krajiny v zmysle Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch chrániť nedotknuteľnosť diplomatických písomností,“ povedal v utorok pre agentúru SITA riaditeľ tlačového odboru ministerstva Peter Susko.
Trnavský arcibiskup Ján Orosch minulý rok odobral súhlas na činnosť takzvanému Rádu sv. Benedikta v Komárne, pretože nenaplnil stanovené podmienky k činnosti, ktoré vychádzajú z Kódexu kánonického práva. To znamená, že v Komárne nevznikla žiadna komunita benediktínov. Rád sv. Benedikta v Komárne reprezentoval podľa Trnavskej arcidiecézy jedine hospodár Juraj Szalay, ktorý je civilná osoba a nie rehoľník.
Na Slovensku dnes pôsobia benediktíni v Banskobystrickej diecéze v kláštore Premenenia Pána v Sampore, ktorí prišli pôvodne z Poľska. Tu žije dvanásť mníchov. Benediktíni sú katolíckym rádom, ktorého členovia žijú podľa najstarších západných mníšskych tradícií kodifikovaných v Regule sv. Benedikta.