Do akcie hromadných výpovedí sa zapájajú aj sestry z prešovskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou. Výpoveď z pracovného pomeru tam dnes podalo 382 sestier a pôrodných asistentiek, informovala šéfka sesterských odborov Monika Kavecká.
Po žilinskej fakultnej nemocnici tak ide o druhú nemocnicu, v ktorej padli hromadné výpovede. Výpovede, ktoré by ochromili chod kľúčových oddelení, majú byť podľa informácií TASR zozbierané aj v popradskej nemocnici. O podávaní výpovedí desiatok sestier sa hovorí aj v bojnickej nemocnici.
Prešovská nemocnica počty výpovedí sumarizuje a oficiálne stanovisko vydá v priebehu dňa, avizovala jej hovorkyňa Renáta Cenková. K zverejnenému číslu odborárov povedala, že je to možné, ale žiadosti zatiaľ iba zrátavajú. Na konci októbra pracovalo v nemocnici 1018 sestier a pôrodných asistentiek.
Odborári, ktorí zastupujú zdravotné sestry v Prešove, sa k hromadným výpovediam nevyjadrujú. Médiám poskytli stanovisko centrály.
Sestry, ktoré sú dlhodobo nespokojné s riešením svojich požiadaviek, spustili akciu hromadných výpovedí v stredu (25.11). Parlament vtedy schválil zákon, ktorý má od januára 2016 upraviť mzdy zdravotníkov. S tým však zástupcovia sestier nesúhlasia, nepáči sa im výška koeficientov, cez ktoré sa prerátava mzda či chýbajúce zohľadňovanie praxe.
Prvých vyše 200 výpovedí padlo v žilinskej fakultnej nemocnici. V ďalších dňoch by mali výpovede pribúdať aj v iných nemocniciach. O koľko zariadení by mohlo ísť, sestry stále spresniť nechcú. Podľa Kaveckej ďalšie zariadenia prídu na rad v priebehu týždňa.
Akcia hromadných výpovedí otriasla slovenským zdravotníctvom koncom roku 2011. Odchod asi 1200 lekárov z nemocníc vtedy viedol k vyhláseniu núdzového stavu. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) verí, že sestier, ktoré mu nedôverujú, je menej ako ostatných.