Európa by kvôli utečencom konečne mala urobiť nejakú akciu, povedal v stredu novinárom šéf ANO a český minister financií Andrej Babiš. A ako by takáto akcia podľa neho mala vyzerať? „Aby už konečne niekto začal potápať lode pred tým, než utečenci na tie lode nastúpia,“ vyhlásil Babiš, píše portál idnes.cz.
K takejto akcii by však bol potrebný aj súhlas Organizácie spojených národov. „Na čo máme OSN? Dnes je OSN paralyzované vetom Rady bezpečnosti. Najväčšie štáty sveta by si mali sadnúť za stôl a definovať najväčšie nebezpečenstvo. A toto je najväčšie nebezpečenstvo pre Európu. Ak si to európski politici neuvedomujú, robia chybu," povedal Babiš k neustávajúcemu prívalu utečencov do Európy.
Babiš to označil za európsky a svetový problém, ktorý nemôžu zastaviť ani žiadne kvóty, ani to, že túto vec bude riešiť každý štát po svojom. Postoj Grécka a Talianska k vlne utečencov označil za "impotenciu".
„Ak sa to nezačne riešiť, tak to vidím katastroficky," povedal. Podľa Babiša sú medzi utečencami zo Sýrie aj tí, ktorí neutekajú pred vojnou. „Väčšinou sú to ekonomickí utečenci. Muž, 35 rokov, ktorý má rodinu v Sýrii a ktorý sem prišiel kvôli ekonomickým záujmom," vyhlásil minister financií.
„My sme signatármi dohôd ohľadom utečencov. Je otázka, či sa na to znova nepozrieť. Dnes niektoré krajiny utečencov, ktoré chceme vracať, neberú, napríklad ako Maďarsko. A je otázka, ako dlho Nemecko vydrží ten nápor," povedal Babiš.
Odmietol ale zároveň hlasy politikov z nemeckej spolkovej krajiny Sasko o potrebe znovuzavedenia hraničných kontrol. „Systém zatiaľ funguje. Nevidím akútne nebezpečenstvo, že by sme to museli znovu zaviesť," povedal vicepremiér.
Ministrovi vnútra Milanovi Chovancovi v stredu kývol na 3,1 miliardy navyše pre jeho rezort, z čoho tretina má ísť na výdavky štátu spojené s opatreniami kvôli utečencom.
Chovanec hovorí, že budúci rok bude zriadených ďalších 1 200 miest v utečeneckých zariadeniach a Babiš povedal, že by okrem existujúcich troch mohli byť budúci rok otvorené ďalšie dve.