StoryEditor

Poslanci zrušili poplatky za prednostné vyšetrenie u lekára

11.03.2015, 15:17
Autor:
TASRTASR
Opozícia rozhodnutie poslancov kritizuje a tvrdí, že zákon prinesie do zdravotníctva ešte väčší neporiadok.

Poplatky u lekárov dostanú nové pravidlá a prednostné objednávanie v ambulanciách sa zruší. Poslanci NR SR dnes 81 hlasmi prelomili veto prezidenta Andreja Kisku a opätovne schválili novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti.

Kiska vrátil právnu normu do parlamentu ako celok, čo znamená, že poslanci už nemohli robiť v zákone žiadne zmeny. Mohli si len vybrať, či novelu opätovne podporia alebo nie. "Vrátenie schváleného zákona utvára priestor na odbornú diskusiu a na opätovné prehodnotenie všetkých aspektov schválenej právnej úpravy tak, aby výsledné riešenie bolo na prospech všetkých zainteresovaných strán," uviedol v odôvodnení svojho veta Kiska.

Podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka sa na príprave novely pracovalo dva roky a pacienti vďaka nej budú vedieť, za čo majú platiť. "Chcem zdôrazniť, že tento zákon sme robili na podklade pacientov a na základe ich žiadosti, chceli mať v poplatkoch jasno, za čo majú platiť a za čo nie. Nesúhlasím s tým, že pacient má byť rukojemník medzi poisťovňou a poskytovateľom," povedal dnes minister s tým, že lekári majú dosť peňazí na poskytovanie starostlivosti v potrebnom rozsahu.

Poslanec a člen zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (nezaradený) si myslí, že Smer si nechce pripustiť chybu. "Som prekvapený, že ani teraz, lebo prezident urobil odborne správne rozhodnutie, keď zákon vrátil. Zákon mal urobiť poriadok s poplatkami a vyvolal ešte väčší chaos. Poplatky nezrušil, len sa premenujú. Tento zákon mal byť jednoznačný a dnes ani súkromní lekári, ani ministerstvo celkom presne nevie, či budú môcť spoplatniť nezazmluvnené výkony," zhrnul. Poukázal tiež na nespokojnosť so zrušením prednostných vyšetrení.

Podľa samotnej novely za administratívne úkony ako vypísanie receptu či potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení by lekári v ambulanciách už čoskoro nemali vyberať poplatky. Okrem poplatkov za administratívu odzvonilo aj prednostnému objednávaniu sa na termíny.

Poplatky za prednostné vyšetrenie zrušil cez pozmeňujúci návrh poslanec Juraj Blanár. Inštitút prednostného poskytovania zdravotnej starostlivosti podľa neho spôsoboval v praxi problémy a mnohí pacienti tak čakajú, keďže ich predbehnú tí platiaci.

 

 

01 - Modified: 2007-04-10 16:32:00 - Feat.: 0 - Title: Dva okresné snemy navrhli Vetešku za predsedu ĽS-HZDS
01 - Modified: 2022-11-28 15:13:00 - Feat.: - Title: Lengvarský nepredstavil návrh k lekárom, parlamentý výbor nebol uznášaniaschopný 02 - Modified: 2022-11-28 17:00:00 - Feat.: - Title: Krajčí o kauze šéfa OĽANO: Matovič má štipľavý slovník. Poukázal však na korupciu, o ktorej všetci vieme 03 - Modified: 2022-11-25 17:18:17 - Feat.: - Title: Nemocnica Bory je skolaudovaná. Naberá lekárov, no stále nemá zmluvu s najväčšou poisťovňou (+galéria) 04 - Modified: 2022-11-24 22:47:20 - Feat.: - Title: Náborový príspevok má prilákať späť skúsených zdravotníkov, hovorí Matovič 05 - Modified: 2022-11-24 17:51:23 - Feat.: - Title: Heger víta ústupok lekárskych odborárov. Vláda ponúkne aj náborový príspevok
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. november 2022 01:44