Posledné tri pracovné dni v roku 2013 majú pred sebou poslanci Národnej rady SR. V rámci pokračujúcej 27. schôdze parlamentu majú na programe ešte štyri desiatky bodov. Aby plénum stihlo prerokovať čo najviac z nich, bude netradične zasadať už od pondelka, kedy majú tradične poslanci voľno. Schôdza by sa mala skončiť v stredu 18. decembra.
Medzi neprerokovanými bodmi dominujú poslanecké návrhy zákonov. Medzi prvými príde na rad iniciatíva Alojza Hlinu (nezaradený), ktorý chce znížiť odmeny pre exekútorov v prípade exekučných konaní voči dôchodcom a v prípade fyzických osôb – nepodnikateľov. Exekútori by v prípade dôchodcov mali poberať odmenu desať percent zo základu na jej určenie, (doteraz to bol dvojnásobok) a pri fyzických osobách - nepodnikateľoch, vo výške 15 percent.
Poslanec SaS a kandidát na prezidenta Peter Osuský chce zmeniť Ústavu SR tak, aby z nej vypadla možnosť hlavy štátu udeľovať amnestie. Podľa Osuského totiž tento inštitút nemá v demokratickom štáte miesto. Prezidentovi však chce ponechať možnosť udeľovať individuálne milosti. "Domnievam sa, že keď naša ústava nebude obsahovať toto prezidentské právo, nebude tým poškodený ani prezident, ani občania," vyhlásil. Plošné amnestie majú podľa neho miesto v krajinách, kde vládne diktátorský režim a kde sa za mreže dostávajú politickí väzni.
Lucia Nicholsonová sa vracia k svojmu návrhu, aby matky, ktoré majú minimálne štyri deti, alebo matky staršie ako 35 rokov s minimálne tromi deťmi mali nárok na bezplatnú dobrovoľnú sterilizáciu. Liberáli takto reagujú aj na nedávny prípad zo Šaroviec v okrese Levice, kde matka živého novorodenca zabalila do obliečky, vložila do igelitového vreca a hodila do latríny. Dieťa zomrelo. Nicholsonová je presvedčená, že ak by táto žena, ktorá sa o svojich ďalších päť detí podľa jej slov príkladne starala, mala možnosť bezplatnej sterilizácie, určite by ju využila. "Tento návrh zákona je v prvom rade zodpovedný. Nebojíme sa pomenovať to, k čomu dochádza v rómskych osadách. Myslím si, že je to riešenie namieste, ktoré by nebolo odmietnuté zo strany EÚ ani iných medzinárodných organizácií," argumentuje poslankyňa.
Program riadnej 27. schôdze v utorok (17.12.) podvečer preruší 28. mimoriadne rokovanie. To iniciovali opoziční poslanci a chcú sa na nej venovať pôsobeniu nebankových spoločností. Základnou podmienkou však je, že musí byť schválený program takejto schôdze. To sa zrejme nestane. Smer-SD, ktorý má väčšinu, chce totiž počkať na január, kedy by mala prísť so zmenou legislatívy v tejto oblasti vláda.