StoryEditor

Rómovia z košického Luníka IX opäť odchádzajú do Belgicka

12.02.2014, 14:17
Autor:
tasr, stltasr, stl

Slovenská katolícka charita (SKCH) upozorňuje, že Rómovia zo zbúraných obytných domov na košickom sídlisku Luník IX začali húfne odchádzať do Belgicka. Tí, ktorí sa rozhodli zostať, si začali stavať nelegálne chatrče za sídliskom. Mesto Košice ide podľa SKCH búrať ďalší panelák bez riešenia, kam pôjdu ľudia, ktorí tam doteraz bývali.

"Dostali sme informáciu od našej sesterskej organizácie Caritas Belgicko, že zaznamenali nový príliv rómskych rodín z Luníka IX. Pracovníci Caritas v meste Gent v Belgicku nás oslovili s otázkou, čo sa deje, že opäť dochádza k masívnym prílivom Rómov zo Slovenska," uviedol dnes generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Ako hlavný dôvod odchodu do Belgicka rómske rodiny uvádzajú problém s bývaním. "Informovali sme našich kolegov v Belgicku, že naše možnosti, ako zlepšiť situáciu s bývaním Rómov, sú obmedzené," povedal Gumulák.

SKCH má záujem o výstavbu nájomných bytov pre Rómov, avšak cirkev je vylúčená z možnosti uchádzať sa o eurofondy. "Aj posledná výzva, ktorú zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, zameraná na získanie peňazí z európskych zdrojov na výstavbu nájomných bytov pre Rómov, je otvorená iba pre mestá a obce. Pracujeme už dlhodobo v oblasti integrácie Rómov, ale vláda nám peniaze na výstavbu bytov nedá," konštatoval generálny sekretár SKCH. Podobný problém je aj pri výzve na budovanie rómskych komunitných centier, ktorá spadá rovnako pod ministerstvo pôdohospodárstva. Určená je len pre obce a mestá, takže SKCH nemôže využiť túto možnosť a podieľať sa na budovaní siete nových komunitných centier.

O riešenie bytovej situácie rómskych rodín sa snažia aj Saleziáni Dona Bosca, ktorí na sídlisku Luník IX plánujú zrekonštruovať obytný dom. Od mesta ho dostali za symbolické jedno euro. Podmienkou však je, že sa do rekonštrukčných prác musia zapojiť aj samotní Rómovia, ktorí majú o bývanie záujem. "Pre nedostatok peňazí však postupujú veľmi pomaly, pretože saleziáni sú tiež vylúčení z možnosti uchádzať sa o eurofondy," dodal Gumulák.

Na Luníku IX nechalo mesto najnovšie zbúrať obytný dom na Hrebendovej ulici 22 a 24, ktorý bol dlhodobo v dezolátnom stave. Z obyvateľov nemal podľa Bytového podniku nikto platnú nájomnú zmluvu. Len niekoľkým rodinám, ktoré lepšie platili za bývanie, pridelil podnik v spolupráci s mestom iné byty. Ďalší pôvodní obyvatelia išli vlani podľa dostupných informácií bývať k rodinám či známym do iných bytov na sídlisku alebo do blízkej nelegálnej osady.

01 - Modified: 2022-09-26 08:15:12 - Feat.: - Title: Lengvarského rezort vyhlásil výberové konania na riaditeľov dvoch nemocníc v Košiciach 02 - Modified: 2022-09-25 17:37:11 - Feat.: - Title: Miliónová investícia v Košiciach: Švajčiari chcú polovicu od štátu, veľkú väčšinu dajú na platy 03 - Modified: 2022-09-21 14:42:27 - Feat.: - Title: Odborári eurobusu v Košiciach a Rožňave ohlásili výstražný štrajk 04 - Modified: 2022-09-21 12:36:45 - Feat.: - Title: V Košiciach sa začína očkovať vakcínou proti variantu omikron aj bez registrácie 05 - Modified: 2022-09-08 12:10:41 - Feat.: - Title: Dostavba futbalovej arény v Košiciach bude stáť približne sedem miliónov eur
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. september 2022 23:18