Na Ukrajine síce panuje oficiálne prímerie, no napätie po pár mesiacoch pokoja opäť začína eskalovať. V hre je aj posilnenie sankcií, ako by takýto krok zasiahol rezort obrany?
Vzhľadom na napätý rozpočet a našu veľkú závislosť od ruskej techniky nám protiruské sankcie spôsobujú naozaj veľké problémy. Musím však povedať, že asi rok pred problémom na východe Ukrajiny sme už avizovali, že takáto závislosť nie je dobrá a situácia na Kryme a Ukrajine to len potvrdila. A práve to je motorom akvizícií, ktoré sme naštartovali a v ktorých určite budeme pokračovať.
Čo sa zmenilo na ministerstve obrany od minulého roka, kedy vypukla ukrajinská kríza, ovplyvnilo to nejako váš chod?
Samozrejme. Nemôžem síce hovoriť o všetkých veciach, ktoré sa momentálne dejú, ale prijímame rôzne opatrenia, či už v Bezpečnostnej rade alebo vo vláde, zvýšil sa počet vojenských cvičení v rámci V4 ale aj s českou armádou. Musím povedať, že cvičenia boli veľmi úspešné a neboli zamerané len na primárne vojenské úlohy, ale aj krízový manažment ako pripravenosť na migráciu utečencov.
Utečenci však nie sú primárnym záujmom ministerstva obrany. Akú úlohu tu teda zastávate?
My vždy poskytujeme súčinnosť a máme k dispozícii aj isté kapacity, takže sme schopní pomáhať rovnako, ako napríklad pri živelných katastrofách. Na východe Slovenska sme sa pripravovali na stavanie utečeneckých táborov, pripravovali sme aj humanitárnu pomoc a podobne.
Akú kapacitu ste po vlastnej osi schopní poskytnúť pre prípadných utečencov?
Je niekoľko možností, ako vieme pomôcť. Máme k dispozícii mobilné kapacity aj kamenné priestory ako napríklad kasárne, či liečebne, ktoré sme poskytovali aj zraneným Ukrajincom. Nedávno sme otvorili stanový tábor na Lešti, ktorý vieme...
Zostáva vám 85% na dočítanie.