Alexandra Hučeková riadi druhú najväčšiu jazykovú školu na Slovensku. Angličtinu či iné cudzie jazyky tu študuje vyše 2500 klientov. Škola ročne vydá asi päťsto vysvedčení o absolvovaní štátnice z cudzieho jazyka. Zmena z dielne ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorú v stredu schválili poslanci, však škole skomplikuje situáciu. Stredoškoláci už totiž podľa nej nebudú môcť „obísť“ maturitnú komisiu na škole predložením certifikátu alebo štátnice. Jazykovka tak príde približne o desatinu zákazníkov.
„Zhruba taký nárast sme vlani zaznamenali po tom, ako sa médiá venovali tomu, ako si nahradiť maturitu,“ počíta riaditeľka Štátnej jazykovej školy v Žiline Hučeková. Podobný vývoj predpokladajú aj agentúry, ktoré sprostredkúvajú medzinárodné jazykové certifikáty. „Existovali sme pred školským zákonom, budeme aj po ňom, ale asi desať percent študentov už viac nebude robiť skúšky,“ odhaduje šéf nitrianskeho Inštitútu jazykovej a interkultúrnej komunikácie Anatolij Vdovičenko. Firma je najväčším držiteľom jazykových licencií na Slovensku.
Záujem stredoškolákov o certifikáty každoročne rástol. V minulom školskom roku si ich urobilo takmer 1600 študentov. Cena štátnej jazykovej skúšky sa pohybuje na úrovni 90 eur, medzinárodné certifikáty vyjdú aj na 170 eur.
Zmenou vyšiel kabinet Roberta Fica v ústrety štátnym gymnáziám, ktoré proti zrušeniu náhrad už niekoľko rokov bojujú. „Pokiaľ študent absolvuje školu, mal by ju absolvovať celú. Nespochybňujeme kvalitu tých certifikátov, ale nechceme, aby do maturity vstupovali iné organizácie,“ argumentoval nedávno bývalý viceprezident Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Marián Štefko, ktorý vedie martinské Gymnázium V. P. Tótha.
Poslednú šancu „obísť“ maturitnú komisiu na škole majú stredoškoláci v nasledujúcich troch mesiacoch. Certifikát alebo štátnicu im môže riaditeľ školy uznať len do konca februára budúceho roku.
Ak žiadosť prijme, náhrada sa podľa hovorcu rezortu Michala Kaliňáka môže uplatniť najneskôr v školskom roku 2014/2015. Ako dodal, týka sa to aj uznávania štátnych jazykových skúšok ako náhrady maturitnej skúšky z cudzieho jazyka.