Maturanti a deviataci vo viacerých školách si v roku 2014 budú môcť vyskúšať elektronické testovanie. Pôjde len o skúšku, testy nebudú písať "naostro".
"V roku 2015 by sme radi na niektorých školách v rámci projektu umožnili on-line Testovanie 9 a externú časť maturitnej skúšky. Dovtedy nás čaká ešte veľa technickej, organizačnej a odbornej práce," povedala Romana Kanovská, riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM), ktorý má testovanie na starosti. V priebehu roku 2014 má byť zavedený moderný centrálny testovací systém.
Šéfka NÚCEM hovorí, že školy reagujú na elektronické testovanie pozitívne. "Žiaci rýchlo vedia svoje výsledky a učiteľom šetrí čas s vyhodnocovaním odpovedí," dodala. V januári začne dodávka počítačov do 400 škôl. Ústav cez verejné obstarávanie nakúpil techniku za 1,35 milióna eur.
Elektronické testovanie sa pripravuje v rámci projektu Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania. Z eurofondov naň pôjde asi 28,2 milióna eur. Projekt odštartoval v marci tohto roka. Do tvorby pôvodných úloh a testov sa zapojilo asi 430 odborne pripravených učiteľov, vrátane pedagógov zo škôl s vyučovacích jazykom maďarským. S ústavom NÚCEM spolupracuje na projekte 1651 základných a stredných škôl.
V novembri 2013 sa viac ako 2000 žiakov z 52 škôl zapojilo do skúšobného elektronického testovania a overovania nových testových úloh pre piatakov a deviatakov a tiež pre prvákov a štvrtákov stredných škôl z čitateľskej a matematickej gramotnosti, nemčiny a angličtiny.
Výsledkom projektu NÚCEM bude databáza asi 30.000 úloh a 150 testov zo všeobecnovzdelávacích predmetov a vytvorenie podmienok pre postupné zavedenie elektronického testovania. "Na našom letnom a jesennom odbornom vzdelávaní mali učitelia možnosť zistiť, že vytvoriť kvalitnú úlohu pre žiaka je náročné. V modernom testovaní ju nestačí postaviť na jednoduchom overovaní zapamätaného učiva. V počítačovom prostredí môžu vzniknúť atraktívne úlohy, a to je pre pedagógov inšpiratívne," dodala Kanovská.
V decembri zriadil NÚCEM regionálne kontaktné centrá. Slúžia na pravidelné stretávanie sa s posudzovateľmi a vymieňanie skúseností v oblasti tvorby testových úloh. Od budúceho roka ich bude pracovať celkom 26 na území celého Slovenska.