„...ale áno, asi si to zaslúžim, za robotu. Ceny pre mňa nie sú najpodstatnejšie, ale zase klamal by som, keby som tvrdil, že to človeka nepoteší,“ povedal v rozhovore pre HN pred viac ako dvoma rokmi fotograf Tibor Huszár po tom, čo získal Európsku cenu Trebbia za podporu umenia. Vo veku 61 rokov včera zomrel.
Huszár bol neprehliadnuteľný svojou tvorbou. Je držiteľom rôznych ocenení, napríklad v roku 1983 dostal Zlatú plaketu na Medzinárodnom trienále divadelnej fotografie vo vtedajšej Juhoslávii. Ocenenie Najkrajšia kniha roka za publikáciu Koloman Sokol dostal v roku 1999. Cenu ministra kultúry SR za knihu New York – mesto tolerancie dostal v roku 2001. Fotografom roka sa Tibor Huszár stal v roku 2007.
Z jeho voľnej tvorby je známy cyklus Cigáni. Fotografovaniu tohto etnika sa venoval viac ako 15 rokov. Venoval sa aj portrétovaniu osobností svetového umenia a kultúry a tiež slovenských spisovateľov. Absolvoval študijné fotografické cesty v Japonsku, Číne, v bývalom Sovietskom zväze. Fotografoval vzbury v slovenských väzniciach v Leopoldove, Ilave, Novej Dubnici. Pochádzajú od neho aj cykly New York, Indiáni, Drevené kostoly. Okrem voľnej tvorby tvoril aj v oblasti dokumentárnej fotografie, napríklad v roku 1990 zdokumentoval cesty vtedajšieho prezidenta ČSFR Václava Havla.