StoryEditor

DISKUSIA

02.12.2014, 23:00
Na otázky zástupcov odpovedal premiér Robert Fico.

Imrich Béreš, Prvá stavebná sporiteľňa

Je Slovensko reálne pripravené vojenskou silou či záchytnými tábormi na konflikt, ktorý by mohol na Ukrajine nastať?

Niekoľkokrát sme rokovali v utajenom režime o situácii na ukrajinsko-slovenskej hranici. Prijali sme niekoľko opatrení na monitorovanie situácie. Momentálne nie je nič také, čo by nás osobitne v tomto smere vyrušovalo. Máme však pripravené záchytné tábory. V prípade vojenského konfliktu bude Slovensko, podobne ako Poľsko či Maďarsko, určite vystavené tlakom. Či to zvládneme a do akej miery, ukáže až čas, pretože žijeme dlhé roky v mieri. V tomto okamihu si neviem predstaviť dôsledky, ktoré by to na nás mohlo mať. Pokúšal sa so všetkými lídrami hovoriť na túto tému. Je dôležité, aby sme s tým niečo urobili.

Luboš Sirota, Republiková únia zamestnávateľov

Povedali ste, že na 70 percent hrozí vojenský konflikt. Naozaj je to informácia, ktorú ľudia potrebovali vedieť. Najmä, ak už dnes tu vládne zlá nálada?

Chápem váš postoj, ale nie je mi jasné, prečo by sme mali ľudí klamať. Dobre vieme, že situácia na Ukrajine je kritická. Rovnako vieme, že sa nič nepodarilo urobiť s konfliktom na východe krajiny. Vieme, že nálady sú všelijaké. Ak však nezačneme hovoriť o mierových plánoch, tak je miera pravdepodobnosti konfliktu ešte vyššia ako 70 percent. Sme blízko k vyostreniu napätia. Nejde o žiadne strašenie. Veľmi pozorne vnímam aj vývoj v Nemecku. Dnes si mnohí kladú otázku, prečo spolková kancelárka zmenila postoj a kategoricky sa otočila proti Rusku. Ona, ktorá mala vždy nadštandardné vzťahy s premiérom Putinom a vždy s ním dokázala nájsť kompromis. Hovorme o tom, lebo ak budeme podceňovať situáciu, nebudeme na konflikt vôbec pripravení.


Čítajte aj: Menšie dodávky z Ruska sú problém


Igor Barát, Poštová banka

Máte priamu komunikáciu s premiérom Vladimírom Putinom, alebo mali ste v poslednom období?

V posledných rokoch sa politika veľmi zmenila. Kedysi bolo veľkou formalitou, ak prišiel premiér na Slovensko. Dnes je doba taká dynamická, že formality obmedzujeme a snažíme sa byť v komunikácii neformálni. Napríklad na stretnutí s ukrajinským premiérom Petrom Porošenkom sme sa dohodli ma priamej telefónnej linke. Takto to funguje aj vo vzťahu k väčšine európskych lídrov. Pokiaľ ide o Ruskú federáciu, nie je tajomstvom, že som krajinu viackrát navštívil a tajomstvom nie je ani to, že pripravujeme ďalšiu cestu. Naša komunikácia s Putinom je štandardná ako s inými premiérmi či prezidentmi. Musím priznať, že v tomto období napätia nie je už taká, aká bývala v minulosti.

18. máj 2022 06:49