Na poste ministra školstva je už takmer rok. Za jeden z najpálčivejších problémov, s ktorými zápasí od začiatku svojej funkcie, považuje kvalitu vysokých škôl. V pondelok sa začína ďalší školský rok vysokoškolákov a šéf rezortu Juraj Draxler plánuje pokračovať v čistkách.
Avizovali ste, že trh vysokých škôl treba prečistiť a ako prvú plánujete zrušiť Vysokú školu Goetheho Uni v Bratislave. Aká je s ňou aktuálne situácia?
Počítam, že na jeseň prestane existovať. V tejto chvíli sa na to pripravujú všetky potrebné administratívne úkony. Škola totiž stratila akreditácie, ktoré potrebovala na svoj život, takže teraz príde už len posledný krok. A to, že podám vláde návrh na jej zánik.
Čistením trhu ste ďalej pokračovali tým, že ste pozastavili akreditáciu študijnému odboru právo na Paneurópskej vysokej škole. Tá sa však s vami momentálne súdi. V akom je to štádiu?
O tom, čo sa aktuálne deje na súde, nemám informácie. Napadli sme však zaujatosť pôvodnej sudkyne a dostali sme za pravdu. Je mi ľúto, že táto vysoká škola sa do tejto zlej situácie dostala čisto len svojou vinou. Ak by totiž vedenie školy načas reagovalo na podnety od Akreditačnej komisie, už v zime mohli napraviť vytýkané nedostatky a od nového roka pokračovať s čistým štítom. Takto to však bude najbližšie možné až od budúcej jesene. A škola tak stráca čas. Inak, zdá sa, že v poslednom období chce byť na Slovensku každý právnikom. A práve táto súkromná škola žije najmä z odboru práva. Pozastavenie jeho akreditácie sa tak môže školy výrazne finančne dotknúť.
Ktoré vysoké školy by sa v rámci prečisťovania trhu mali cítiť ďalej ohrozené?
Predovšetkým malé súkromné školy. Často na nich totiž nie je taká výskumná kvalita, aká by mala na vysokých školách byť. Niektoré z nich by sa tak mali o svoju existenciu báť.
A presnejšie ktoré by sa mali báť najviac?
N...
Zostáva vám 85% na dočítanie.