Najstabilnejších sympatizantov má Strana maďarskej komunity (SMK), naopak, najmenej verní sú podporovatelia strany Sloboda a Solidarita (SaS). Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Agentúry MVK. Tá rok pred parlamentnými voľbami zisťovala vernosť voličov k politickým stranám.
Agentúra porovnávala, aký podiel voličov, ktorí vo voľbách v roku 2012 odovzdali hlas príslušnej strane, by ju volilo aj tento rok v marci.
Za SMK, ktorá v rebríčku skončila prvá, by hlasovalo 89,7 percenta opýtaných, jej voličov z roku 2012. Nasledovalo ju Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré by znova volilo 68,7 percenta respondentov.
Tesne za KDH skončil Most-Híd so 67,9 percentami a vládna strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) so 67,7 percentami. Svoj hlas by strane Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) opätovne dalo 42,6 percenta, Slovenskej národnej strane (SNS) 38,5 percenta a Slovenskej demokratickej a kresťanskej únii - Demokratickej strane (SDKÚ-DS) 24,2 percenta opýtaných.
SaS by skončila na konci rebríčka. Z oslovených voličov, ktorí strane dali svoj hlas v roku 2012, by ju tento mesiac volilo len 15,4 percenta z nich.
Agentúra MVK sa vo svojom prieskume pýtala ľudí, či by boli ochotní v budúcich parlamentných voľbách dať svoj hlas niektorej novej politickej strane, ktorá vznikla alebo ešte vznikne počas tohto volebného obdobia. Odpoveď, možno aj áno, uviedlo celkovo 45 percent opýtaných.
Premiesťovanie smerom k novým politickým stranám v prieskume najčastejšie prejavilo 75,4 percenta oslovených voličov strany SaS, ktorí sa v roku 2012 zúčastnili na voľbách. Nasledovali SDKÚ-DS (71,2 percenta), OĽaNO (65,6 percenta), SNS (43,6 percenta), Smer-SD (35,9 percenta), KDH (35,7 percenta), Most-Híd (34 percent) a SMK (17,9 percenta).
Výskum verejnej mienky uskutočnila Agentúra MVK v dňoch 3. až 10. marca na vzorke 1106 respondentov. Vzorka bola reprezentatívna pre dospelú populáciu SR z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, regiónov a veľkostných kategórií sídiel.