Vojenskí „tajní“. Verejnosť ich pozná najmä vďaka škandálom. Najprv tomu spred troch rokov, keď odpočúvali novinárov či riaditeľa televízie. Vlani sa zas zviditeľnili kauzou údajného tunelovania Vojenského spravodajstva. Napriek tomu sa dnes môžu tešiť na vyššie výplaty. A to o stovky eur. Minister obrany Martin Glváč pre nich totiž navrhuje od budúceho roka až stopercentné príplatky. Momentálne môžu získať navyše maximálne do tridsať percent hodnostného platu. „Doterajšia právna úprava neumožňuje v adekvátnej miere zohľadniť nepredvídateľnosť, premenlivosť a rozsah intenzity ich pôsobenia,“ odôvodňuje ministerstvo obrany zmenu, ktorú navrhlo v zákone o štátnej službe profesionálnych vojakov. Platy spravodajcov sú pritom podľa exministra obrany Martina Fedora (SDKÚ) nadštandardné už dnes a nie je dôvod zvyšovať ich ešte viac Navyše to, čo chce ministerstvo pridať tajným, vraj zoberie iným zamestnancom.
Iným príplatky berú
Glváč pritom takéto zvýšenie príplatkov navrhuje v zákone jedine pre tajných. Rezort však tvrdí, že pridá aj iným skupinám. Napríklad pilotom či vojenským lekárom. „Zákon počíta aj s valorizáciou platov príslušníkov ozbrojených síl,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Martina Balleková. Pravda však je, že pre iných pracovníkov armády sa príspevky skôr redukujú. Škrtajú sa napríklad cestovné náhrady či ruší sa príplatok za vyvedenie na cvičenie. Ministerstvo preto ráta s tým, že zmena sa nijako neodrazí na jeho rozpočte.
Zneužiteľné
Drienovský pritom upozorňuje aj na riziká spojené s takýmito príplatkami. Keďže sú nenárokovateľné, dajú sa ľahko zneužívať. „Veľmi ľahko to môže fungovať ako nepriama korupcia. Stačí si vytypovať človeka, ktorý ak bude spolupracovať s vedením, dostane plný príplatok, a ak nebude, nedostane žiadny,“ mieni.
Ak zákon, ktorý sa má pred parlament dostať v septembri, prejde, platiť začne od budúceho roka. Glváč však už avizoval, že sa o ňom chce ešte rozprávať s ministrom financií Petrom Kažimírom, od ktorého chce žiadať ďalšie ústupky.