Svetový deň utečencov sa, žiaľ, v Bratislave neniesol v duchu diskusie a hľadania riešení tohto problému, ale skupiny extrémistov a neonacistov ho zneužili na násilnosti a šírenie strachu. Myslí si to strana SDKÚ-DS, podľa ktorej je potrebné riešiť masívny nárast prílevu utečencov do Európy a hľadať príčiny tohto javu so snahou o jeho elimináciu pri rešpektovaní demokratických princípov a uplatňovania základných ľudských práv. Informovala o tom tlačová služba SDKÚ-DS.
"Pohľad na besniace tlupy extrémistov v hlavnom meste slušným naháňal strach. Ja sa však pýtam: V čom sa líši predstava týchto náckov o presadzovaní svojej ideológie od predstavy fanatikov z Islamského štátu? Len v tom, že slovenskí neonacisti nemajú v rukách moc. Preto tú moc nesmú nikdy získať,“ uviedol predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.
Predseda SDKÚ-DS zároveň dodal, že myšlienku Bruselu vyriešiť otázku migrácie kvótami je nutné odmietnuť. Nerieši totiž podstatu problému, ktorým je strach o život, túžba po lepšom živote, ale aj zneužívanie migrácie organizovanými skupinami na vlastné obohatenie. Diskusia riešení problémov imigrantov musí byť podľa strany odborná a vecná a v žiadnom prípade nemôže byť podfarbená rasistickými alebo xenofóbnymi ideológiami.
V Bratislave sa v sobotu 20. júna uskutočnilo protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“, ktoré protestovalo proti prílevu imigrantov do Európy. V súvislosti s týmto zhromaždením sa uskutočnilo niekoľko incidentov. Na nádvorie Bratislavského hradu počas protestných zhromaždení vošlo približne tristo ľudí a napadli osoby, ktoré boli na cyklistických pretekoch.
Polícia eviduje aj útok na policajta, ktorému niekto do stehna hodil kocku z dlažby. Vandali tiež poškodili šesť policajných áut. Pre podozrenie z trestného činu výtržníctva, poškodzovania cudzej veci, útoku na verejného činiteľa, extrémistickej trestnej činnosti, ako aj páchania iného protiprávneho konania skončilo na polícií približne 140 osôb.
Zároveň sa v hlavnom meste uskutočnilo aj zhromaždenie "Spoločne proti nenávisti - Bratislava blokuje“, kde sa zišlo približne dvesto ľudí. Pred Prezidentským palácom sa davy stretli a prívrženci zhromaždenia "proti islamizácii Európy" hádzali do zhromaždenia "Spoločne proti nenávisti" dymovnice.