Podľa iniciátora referenda je však tento výsledok úplne v poriadku. "Toto referendum dopadlo tak, že 90 percent zúčastnených ľudí hovorí áno rodine, áno otcovi a mame. Tie pocity sú úžasné, pretože je to veľký úspech," povedal jeden z predstaviteľov aliancie Anton Chromík, ktorého teší aj počet zúčastnených ľudí na referende
Referendum o rodine online: Výsledky sú jasné, Slováci ho odignorovali
Toto je vizitka Slovenska. Zmarené a neplatné referendá
Chromík z aliancie: Výsledky referenda sú veľkým úspechom
Psychologička: Referendum ohrozuje gejov a nechráni rodinu
Komisia dostala len niekoľko podnetov, napríklad na bilbordy pri hlasovacích miestnostiach či nepresné zoznamy občanov oprávnených hlasovať. Približne 4,4 milióna občanov mohlo v sobotu v 4 942 hlasovacích miestnostiach prísť k referendovým urnám od 7:00 do 22:00 a vyjadriť sa k trom otázkam.
Humbuk s menom referendum o rodine
Referendum by bolo platné, len ak sa na ňom zúčastní viac ako 50 percent oprávnených občanov. Výsledky plebiscitu oficiálne vyhlási Ústredná komisia pre referendum v nedeľu 8. februára, pravdepodobne už okolo 10:00. Neoficiálne výsledky nájdete priamo na HNonline.sk.
Poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík (SaS) už počas trvania hlasovania veril, že kvórum pre platnosť referenda nebude naplnené a celý "humbug" okolo referenda sa skončí. Europoslanec to uviedol približne dvadsať minút pred oficiálnym ukončením hlasovania v dnešnom referende o rodine.
Štatistický úrad po skončení hlasovania uverejňoval priebežné neoficiálne výsledky hlasovania. Na webstránke hnonline.sk sa údaje aktualizovali každých desať minút. Prvé neoficiálne výsledky sa objavili medzi 22:30 a 23:00 a posledné nadránom pred 02:00.
Sever proti juhu. Pozrite si mapku ako hlasovalo Slovensko
Slovensko sa rozdelilo. Pozrite si účasť na interaktívnej mape Michala Škopa
Toto boli otázky v referende 2015
1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?
2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?
3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?
Ako hlasovali kraje:
1. Prešovský: 32,31 percenta
2. Žilinský kraj: 29,87 percent
3. Trenčiansky kraj: 21,83 percenta
4. Košický kraj: 19,08 percenta
5. Bratislavský kraj: 16,95 percenta,
6. Trnavský kraj 16,71 percenta
7. Nitriansky kraj:16,65 percenta
8. Banskobystrický kraj :15,84 percenta
Z piatich obvodov pre hlasovanie v referende v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) bola najvyššia účasť v obvode Považská Bystrica, ktorý zastrešuje Považskobystrický a Púchovský okres. Dosiahla 27,63 percenta. Vyplýva to z predbežných výsledkov referenda, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR).
Druhá najvyššia účasť v referende bola v obvode Trenčín (okresy Trenčín a Ilava), kde dosiahla 24,23 percenta. Nasledovali obvody Bánovce nad Bebravou (okres Bánovce nad Bebravou) – 21,96 percenta, Prievidza (okresy Prievidza a Partizánske) – 18,90 percenta. Najnižšia účasť v referende v TSK bola v obvode Nové Mesto nad Váhom (okresy Nové mesto nad Váhom a Myjava), kde prišlo k urnám iba 16,20 percenta voličov.
Spomedzi deviatich okresných miest v Trenčianskom samosprávnom kraji bola najvyššia účasť v referende v Ilave, kde prišlo k urnám 27,21 percenta voličov. Nasledovali mestá Považská Bystrica (25,52 percenta), Púchov (20,54 percenta), Trenčín (19,34 percenta), Bánovce nad Bebravou (18,02 percenta), Nové Mesto nad Váhom (16,90 percenta), Partizánske (16,68 percenta) a Prievidza (14,39 percenta). Najnižšia referendová účasť spomedzi okresných miest v TSK bola v Myjave, kde prišlo k urnám iba 8,70 voličov.
Z 18 mestských sídiel v Trenčianskom samosprávnom kraji bola najvyššia účasť v referende v Nemšovej (32,86 percenta) a najnižšia v Handlovej, kde prišlo k urnám 8,21 percenta oprávnených voličov.