Viac informácií o téme nájdete v zajtrajších HN |
Čo sa z vášho pohľadu udialo v Kandaháre?
Ak sa tento prípad skutočne stal, chcel by som v prvom rade vyjadriť sústrasť pozostalým. Som presvedčený, že zo strany Ozbrojených síl boli na vysokej úrovni realizované všetky opatrenia týkajúce sa zabezpečenia prípravy aj samotného výkonu jednotlivých častí našej misie v Afganistane.
Ide o cielené útoky príslušníkov Talibanu, ktorí sa vydávajú za spriatelených Afgancov?
Máme málo informácií na to, aby sme povedali, či išlo o vopred zorganizovanú akciu s cieľom spôsobiť škody spojencom alebo o iný dôvod. Motívy mohli byť rôzne. Medzi afganskými vojakmi, ktorých NATO školí, a miestnymi tzv. warlordmi – príslušníkmi Talibanu alebo iných skupín, ktoré bojujú proti prítomnosti cudzích vojakov na svojom území, môžu existovať najrôznejšie väzby.
V Afganistane už pri podobných útokoch prišli o vojakov Američania aj Austrálčania. Dá sa im vyhnúť?
Naši vojaci boli na túto úlohu pripravovaní americkými vojakmi a určite sú veľmi opatrní. Skúsenosť s tým je tam už dlhoročná a určite sa premietla aj do spôsobov výkonu mentoringu a zabezpečenia vojakov.
Čo patrí do náplne našich vojakov na misii?
Jednou z úloh, ktoré naši vojaci v Kandaháre plnia je mentoring. Majú tiež na starosti strážnu službu za základni, odmínovavanie či špeciálne činnosti.
Koľko vojakov máme v súčasnosti na misii v Afganistane?
Zhruba 235 ľudí.
Ľubomír Bulík Bývalý náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR |