Skupina asi 40 ľudí vrátane zástupcov belgickej Ligy pre ľudské práva (LDH) a organizácie Koordinácia a iniciatíva pre utečencov a cudzincov (CIRE) sa v nedeľu poobede zišla v bruselskom parku Maximilian a požadovala zaistenie neodkladnej starostlivosti pre rómske rodiny zo Slovenska, ktoré v tomto parku našli svoj dočasný domov.
Podľa agentúry Belga 15 rómskych detí slovenského pôvodu a ich dospelí príbuzní boli v stredu (13.5) vysťahovaní z domu na ulici Fritz Toussaint vo štvrti Ixelles. Ide o sociálne zariadenie otvorené na základe humanitárnej dohody medzi Federálnou agentúrou pre azylantov (Fedasil) a neziskovou organizáciou Samusocial, ktorá sa snaží pomáhať bezdomovcom a ľuďom v núdzi, najmä počas zimného obdobia. Rómovia zo Slovenska boli v tomto centre ubytovaní od vlaňajšieho decembra.
Fedasil 13. mája rozhodol, že 16 rodín musí priestory tohto centra, ktoré má maximálnu kapacitu 250 osôb a je zamerané najmä na rodiny bez prístrešia, opustiť. Vysťahované osoby môžu žiadať o poskytnutie prístreška v iných prijímacích centrách v Bruseli.
Skupina Rómov už predtým nezákonne obývala bruselské parky, rôzne opustené domy, ako aj priestory zavretej továrne v mestečku Berchem-Saint-Agathe, kde boli bez tečúcej vody a elektriny.
Predseda Ligy pre ľudské práva Alexis Deswaef uviedol, že bol šokovaný zistením, že maloleté deti spia vonku na ulici.
Bernard De Vos na druhej strane upozorňuje, že ide o rómske rodiny, ktoré sa takto potĺkajú už niekoľko rokov. Televízna stanica RTBF na svojom internetovom spravodajskom serveri upozornila, že ide o skupiny Rómov z okolia Košíc, ktoré tvrdia, že v rodnej krajine boli obeťou perzekúcií zo strany úradov a ich domy bol zničené, preto sa nemajú kam vrátiť.
"Míňame na nich veľa peňazí za poskytnutie núdzového bývania, snažíme sa im pomôcť stabilizovať sa. Ich vyhostenie má dôsledky na školskú dochádzku detí. Čo sa týka zdravotného hľadiska, jedia takmer na zemi," opísal De Vos situáciu tejto skupiny.
Generálny splnomocnenec pre práva detí vyzýva federálnu vládu a samosprávu regiónu Brusel, aby spoločnými silami našli riešenie tejto situácie.
Občania Slovenska, ktoré je súčasťou EÚ, môžu zostať v Belgicku za predpokladu, že si tam nájdu prácu alebo preukážu dostatočné príjmy, aby neboli záťažou pre belgický systém sociálneho zabezpečenia. Ich prípadná žiadosť o azyl bude spracovaná bežným úradným postupom. Ako občania EÚ nemajú právo na podporu zo strany agentúry Fedasil, doteraz dostávali výnimku práve kvôli deťom, ktoré sú súčasťou tejto skupiny.