StoryEditor

Stratená múka zatiaľ nemá vinníka

12.08.2013, 00:00
Vyšetrovanie kauzy. Polícia nenašla vinníka za zbabranú potravinovú pomoc.

K pomoci z Bruselu sa nedostalo 88-tisíc Slovákov. Kde sa stratilo 3 529 ton potravín, sa dodnes nevie.

Škoda sa podľa vtedajších odhadov mohla vyšplhať až 1,2 milióna eur. Aký je výsledok vyšetrovania tohto potravinového škandálu zo záverečných fáz Radičovej vlády? Polícia vinníka nenašla a vyšetrovanie zastavila.

Premiér Robert Fico pritom v čase vypuknutia kauzy naznačoval, že potraviny vôbec neboli vyrobené. „Jestvuje vážne podozrenie z podvodu,“ tvrdil.

Podozrivý dodatok
Za vinníka označil exministra Zsolta Simona (Most-Híd) a bývalého šéfa Poľnohospodárskej platobnej agentúry Vadima Haraja, ktorý podpísal dodatok k zmluve s dodávateľom.

V ňom sa rozšíril okruh skladov, do ktorých mali byť doručené výrobky ako cestoviny a múka. Podozrivé však bolo, že patria priamo dodávateľom múky a cestovín. Bolo to v čase, keď už Radičovej vláda nemala dôveru.

Minister Ľudomír Jahnátek a tiež nový šéf agentúry Stanislav Grobár podali trestné oznámenia. Polícia podľa hovorkyne Andrey Dobiášovej odmietla už obidve. „Po dôkladnom zvážení veci,“ doplnila. Simon takýto záver víta. „Pravda vyšla najavo. Potvrdilo sa, že žiadna čiernota nebola.“

Neexistujúci spor?
Jahnátkov rezort v piatok neuviedol, koľko peňazí sme nakoniec museli vrátiť Bruselu. Komisia požadovala naspäť finančnú zábezpeku vo výške 1,189 milióna eur, ktorú musel zložiť dodávateľ – konzorcium na čele s firmou Euromills-Trade.

Pražská spoločnosť podala vlani v máji žalobu voči Poľnohospodárskej platobnej agentúre, ktorou sa snažila tieto peniaze získať naspäť. Zároveň vyhlásila, že je ochotná štátu preplatiť nedodané potraviny. Podľa informácie hovorcu bratislavských súdov Pavla Adamčiaka sa v tejto veci nepojednávalo. Či je spor stále živý, Adamčiak nevedel povedať, keďže zákonná sudkyňa je práceneschopná. Jahnátkov rezort tvrdí, že nie. „Ministerstvo v súčasnosti neeviduje spor so spoločnosťou Euromills-Trade,“ uviedla
hovorkyňa Andrea Halászová.

Prichádza nový fond
Problémy naša krajina nemala len s pomocou na rok 2011. Nedokázala splniť termíny pomoci na rok 2012 a z programu musela vystúpiť. To už dala najavo svoju nespokojnosť aj Európska komisia a vyčiarkla nás z pomoci na tento rok. Prišli sme dokopy takmer o 15 miliónov eur.

Najnovšie už pomoc, ktorú únia poskytuje najchudobnejším obyvateľom od roku 1987, zmení svoju podobu. Nemá ísť už o rozdeľovanie poľnohospodárskych prebytkov. Od budúceho roka sa má zriadiť fond, ktorý by mal pomáhať 120 miliónom Európanov ohrozených chudobou. Hovorkyňa komisie na Slovensku Ingrid Ludviková vraví, že konečná podoba fondu nie je určená. Komisia navrhovala vyčleniť na nasledujúcich sedem rokov sumu 2,5 miliardy eur. Znamenalo by to zníženie pomoci, na ktorú putovalo dosiaľ ročne pol miliardy eur. To sa však nepáčilo Európskemu parlamentu, ktorý požaduje o miliardu eur navyše.

Ministerstvo Jahnátka nepovedalo, či budeme mať záujem. Odkázalo na ministerstvo práce Jána Richtera, ktoré to má mať po novom v kompetencii. To v piatok nevedelo uviesť, či v tejto veci už niečo podniká.

Chudobní by mali okrem jedla dostávať aj ďalšie životne dôležité základné potreby, ako napríklad ošatenie. Poslanci Európskeho parlamentu hlasovali za to, aby štáty EÚ museli do fondu povinne prispievať, aj keď pomoc nevyužijú.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. november 2024 12:37