Stredná Európa sa odkláňa od politických strán a ľudia volia rôzne alternatívy. Podľa amerického Finacial Times je takým príkladom na Slovensku raketový úspech Radoslava Procházku.
Nadchádzajúce komunálne voľby sú pre Financial Times zaujímavé aj tým, že iba šesťmesačná strana sa snaží zasiahnuť vládny Smer Roberta Fica. Podľa denníka práve strana Radoslava Procházku chce byť alternatívou znechutených mladých.
"Rozhodujúci aspekt našej snahy je vekový rozdiel," cituje denník Procházku. "Máme tu silný dopyt po novej generácii."
"Tieto voľby na Slovensku sú prvým testom pre Fica od chvíle, kedy prehral boj o prezidentské kreslo v marci," píše denník. Dodáva, že za posledné dva mesiace Fico prišiel s veľkým množstvom populistických opatrení, napríklad cestovanie vlakmi zadarmo.
"Na Slovensku malé a nezávislé strany môžu získať významný podiel v miestnych samosprávach, čo by signalizovalo stratu Ficovej politickej neporaziteľnosti," vysvetľuje Otilia Dhand, viceprezidentka konzultantskej spoločnosti politických rizík Teneo Intelligence.
Rovnaký trend ako u nás popisuje britský denník aj v Maďarsku, Česku a Poľsku. Príkladom sú aktivisti s pomenovaním Žít Brno, ktorí získali v druhom najväčšom meste Česka väčšinu miest v miestnom parlamente. V Budapešti zase o priazeň voličov bojuje združenie s názvom Mesto je pre všetkých, ktorí chcú, aby bezdomovectvo nebolo ilegálne.
"Voliči sa v tejto oblasti vyhýbajú tradičným stranám s jasným ideologickým posolstvom a hľadajú alternatívy," dodáva Dhand s tým, že "tieto strany majú spoločnú jednu vec, sľubujú, že budú veci robiť inak."