Ivan Štefanec, SDKÚ-DS
Novozvolený poslanec do európskeho parlamentu Ivan Štefanec je rád, že sa SDKÚ-DS podarilo obhájiť dve kreslá. „Pre nás to považujem za dobrý výsledok,“ vyhlásil pre HN po zverejnení výsledkov sobotňajších volieb. V Bruseli vystrieda na stoličke Petra Šťastného, ktorý do europarlamentu tentokrát nekandidoval. Štefanec považuje za úspech aj to, že na Slovensku získala Európska ľudová strana viac mandátov ako Smer-SD. Ten obsadí štyri pozície, teda jeden mandát stratil, ľudovci spolu s KDH a maďarskými stranami šesť. „Je to jasný signál voličov, že veria politike zdravého rozumu a prestávajú dôverovať jednej strane, ktorá tu vládne,“ skonštatoval podpredseda SDKÚ-DS. Poučením z výsledkov je podľa neho to, aby stredopravé strany viac držali spolu a snažili sa užšie spolupracovať. A to aj na tom, aby sa európske témy stali atraktívnejšie pre občanov. „Nízka účasť je zlou vizitkou v spoločnosti, je potrebné európske témy viac poľudštiť,“ uviedol ešte poslanec Národnej rady. On sám sa vraj o to pokúsi. Jeddou z jeho priorít bude zapájať sa ako europoslanec aj do domáceho diania.
Jana Žitňanská, NOVA, KDS, OKS
Poslankyňa Jana Žitňanská, ktorá od 1. júla prejde z nášho parlamentu do toho európskeho by bola radšej, keby jej tú možnosť dalo viac voličov. „Môj mandát by bol legitímnejší, kebyže tých voličov je viac, pretože to svedčí aj o práci politikov,“ reagovala pre HN po oficiálnom zverejnení výsledkov Žitňanská. Podľa nej podiel viny na nezáujme občanov o európskych témach nesú okrem politikov aj novinári a samotná občianska spoločnosť. Ľudia, ktorí majú podľa Žitňanskej problém vyžiť, nemajú záujem podielať sa na niečom, čo im z ich pohľadu nemôže nijako pomôcť. „A potom sa ešte z médií dočítajú, koľko tí europoslanci zarábajú.“
Svoju výhru vníma nová europoslankyňa ako úspech strany NOVA. „Mne je jedno, kto sa dostane do toho parlamentu z našej kandidátky, pretože my sme postavili dobrú kandidátku,“ skonštatovala. Podľa nej to, že získali mandát napriek tomu, že si ako strana ešte neprešli parlamentnými voľbami, je obrovský úspech. K zvoleniu jej vraj zablahoželal aj Jozef Kollár, ktorého strana postavila na čelo kandidátky. Žitňanskej sa ho podarilo prekrúžkovať z druhého miesta. Domnieva sa, že jej najviac pomohla doterajšia aktivita v politike, ktorú má v pláne preniesť aj do toho európskeho. „Určite mi pomohla aj podpora bývalej premiérky Ivety Radičovej, ktorá ma podporila veľmi ľudským a veľmi milým spôsobom. A ja jej za to chcem veľmi poďakovať,“ dodala Žitňanská.
Anna Záborská, KDH
Europoslankyňa Anna Záborská je jedna zo šiestich slovenských poslancov, ktorým sa podarilo obhájiť svoj mandát. „Som vďačná všetkým voličom aj tým, ktorí volili KDH, ale aj tým, ktorí nevolili KDH, ale proste prišli,“ reagovala Záborská počas vyhlasovania výsledkov v európskom dome v Bratislave. Podľa nej sa stále nájdu občania, ktorým záleží na budúcnosti Slovenska v Európskej únii. Očakávala však, že to bude zaujímať viacerých voličov. Jej odhady boli, že k urnám pristúpi viac ako 20 percent voličov. Zo stretnutí s nimi pred voľbami totiž mala dojem, že ich európske témy zaujímajú viac ako pred piatimi rokmi. „Je to problém, nad ktorým sa budú musieť zamyslieť aj strany aj politológovia na Slovensku,“ skonštatovala na margo nízkej účasti. Sama v sebe chybu nevidí, podľa nej urobila preto, aby boli občania o diani v europarlamente informovaní, maximum. Médiám však vytkla, že sa o tieto témy vôbec nezaujímajú. „Problém je aj v tom, že politické strany na Slovensku si neosvojili európsku politiku za svoju a v porovnaní s inými členskými krajinami sa europoslanci k domácej politike nevyjadrujú u nás vôbec,“ dodala Záborská. Jediné, čo slovenskí voliči o europoslancoch vedia, sú podľa nej lukratívne príjmy a dochádzka poslancov. „To ich predsa nemôže motivovať prísť voliť.“