Vírus zika.
StoryEditor

Zika je na Slovensku. Čislák potvrdil prvý prípad nebezpečného vírusu

02.03.2016, 08:10
Autor:
TASRTASR

Na Slovensku sa objavil prvý prípad nakazenia vírusom Zika. Ide o ženu, ktorú minulý týždeň hospitalizovali v prešovskej nemocnici po tom, čo sa vrátila z Južnej Ameriky. Pozitívny nález potvrdilo virologické laboratórium v Hamburgu. Na brífingu v Bratislave to dnes oznámil minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Pacientku prepustili v dobrom stave z nemocnice ešte v piatok (26.2.). "Nemusí byť nijako izolovaná," vysvetlil Čislák s tým, že žena nikoho neohrozuje. Zika totiž nie je vírus, ktorý by sa šíril vzdušnou cestou. "Odznie ako chrípka," priblížil. Žene sa v súčasnosti neodporúča otehotnieť, nemôže tiež darovať krv, obozretná má byť aj v sexuálnom živote.

Komár Aedes aegypti, ktorý Ziku prenáša, nie je v Európe rozšírený. "Preto ochorenia, ktoré sú v súvislosti s týmto vírusom v Európe, sú importované. To znamená, že všetci pacienti sa nakazili v krajinách, kde tento komár je," doplnil Čislák. Vírus sa môže prenášať aj cez placentu z matky na dieťa, potvrdili sa aj prípady prenosu pohlavným stykom či transfúziou krvi.

Príznaky vírusu Zika sú obvykle mierne a trvajú dva až sedem dní. Medzi hlavné patrí zvýšená teplota, bolesti kĺbov a všeobecné, chrípke podobné príznaky. Ako chrípka sa vírus Zika prejavoval aj u pacientky z Prešova. Inkubačná doba je tri až 12 dní. Liečba spočíva v podávaní bežne dostupných liekov proti bolesti a horúčke a v dostatočnom prísune tekutín. Špecifická neexistuje. Nákaza môže prebiehať aj bez príznakov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča ženám, aby zvážili plánovanú cestu do dotknutých oblastí. Ide o krajiny Južnej a Strednej Ameriky vrátane Karibskej oblasti a tiež Kapverdských ostrovov. Viacerí odborníci sa totiž domnievajú, že práve vírus Zika je zodpovedný za nárast počtu novonarodených detí s abnormálne malými hlavičkami, teda defektom známym ako mikrocefália.

Ľudia by v postihnutých krajinách mali dodržiavať viaceré preventívne opatrenia zabezpečujúce ochranu pred uštipnutím komárom. Po návrate tiež treba sledovať svoj zdravotný stav a v prípade objavenia príznakov informovať o ceste lekára. Slováci, ktorí navštívili postihnuté krajiny, nemôžu darovať krv 28 dní od opustenia týchto oblastí.

01 - Modified: 2023-02-01 11:17:25 - Feat.: - Title: Najväčšie ohnisko vtáčej chrípky na Slovensku: veterinári zlikvidujú vyše päťtisíc kusov hydiny 02 - Modified: 2023-01-15 19:08:11 - Feat.: - Title: Vodič pri Prešove prešiel do protismeru. Spôsobil dopravnú nehodu, ktorá ho stála život 03 - Modified: 2023-01-14 18:09:29 - Feat.: - Title: Tunel Prešov bude mimoriadne uzavretý 04 - Modified: 2023-01-13 09:52:04 - Feat.: - Title: Práce na R4 vrátane tunela Bikoš v Prešove pokračujú podľa plánu, na mostoch sa realizujú nosné konštrukcie 05 - Modified: 2023-01-08 09:09:06 - Feat.: - Title: Prvá etapa severného obchvatu Prešova by sa mohla odovzdať v lete, tvrdí Národná diaľničná spoločnosť
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. február 2023 01:43