Spôsob, podmienky a začiatok hlasovania závisí od individuálnej vzájomnej dohody daného ústavu s príslušnou okrskovou volebnou komisiou. Ako prví začali dnes voliť väzni vo väzenských ústavoch v Bratislave, Ilave, Nitre, Prešove a v Žiline. Členovia volebných komisií prinesú volebné urny popoludní aj do čisto ženskej väznice v Nitre-Chrenovej a posledným ústavom, kde budú väzni voliť, a to konkrétne po 15.00 h, je Dubnica nad Váhom.
Aktuálne sa vo výkone väzby nachádza 1474 obvinených, z toho 75 žien, a vo výkone trestu odňatia slobody 8639 odsúdených, z toho 588 žien. Takmer 1700 slovenských väzňov však v dnešných parlamentných voľbách voliť nemôže. Prekážkou ich práva voliť je, že buď boli odsúdení za obzvlášť závažný zločin, alebo sú cudzinci, alebo osoby pozbavené spôsobilosti na právne úkony, či sú neplnoletí.
Ku dňu konania predchádzajúcich parlamentných volieb v roku 2012 sa v ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) nachádzalo spolu 10.099 obvinených a odsúdených, z ktorých právo voliť malo 1465 obvinených a 7577 odsúdených, spolu teda 9042 osôb. Svoje volebné právo vtedy využilo 158 obvinených a 592 odsúdených, čo súhrnne predstavuje 8,29-percentnú volebnú účasť. Na porovnanie v marcových prezidentských voľbách v roku 2014 bola v slovenských väzniciach až 32,42-percentná účasť.
"Právo voliť vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sa budú konať dňa 5. marca tohto roku, má obvinený a odsúdený, ktorý je občanom SR, v deň konania volieb sa nachádza vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody na území SR, najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku a nemá prekážku práva voliť," povedal prednedávnom pre TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa ZVJS Adrián Baláž.
"Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia, výkon trestu odňatia slobody uložený za spáchanie obzvlášť závažného zločinu, pozbavenie spôsobilosti na právne úkony. Príslušný ústav zabezpečil, aby obvinení a odsúdení boli v dostatočnom časovom predstihu písomne informovaní o konaní volieb a poučení o spôsobe a práve voliť vo voľbách. Poučenie obsahuje aj informáciu, že obvinený alebo odsúdený, ktorý nemá prekážku práva voliť, mohol písomne požiadať obec, v ktorej má trvalý pobyt, o vydanie a zaslanie hlasovacieho preukazu. Tlačivo žiadosti na tento účel zabezpečil ústav. Takúto žiadosť následne mohol zaslať obvinený alebo odsúdený písomne obci tak, aby žiadosť bola doručená obci najneskôr 15 pracovných dní pred konaním volieb, to znamená do 15. februára 2016. V prípade, že obvinený alebo odsúdený nemá vlastné peňažné prostriedky, odoslanie žiadosti o vydanie a zaslanie hlasovacieho preukazu pre obvinených alebo odsúdených zabezpečil na vlastné náklady ústav. Vo všetkých ústavoch budú obvinení a odsúdení voliť do prenosnej volebnej urny. Pri výkone volebného práva obvineným a odsúdeným je ústav povinný zabezpečiť účel väzby a účel výkonu trestu odňatia slobody a bezpečnosť zúčastnených osôb," objasnil Baláž.