Miroslav Beblavý, ktorý tento týždeň ohlásil vystúpenie zo strany Sieť, nepredpokladá, že by mohol dostať ponuku na post šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Líder Siete Radoslav Procházka dnes v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy povedal, že by si ho na tomto poste vedel predstaviť.
"Myslím, že je každému jasné, že takúto ponuku reálne nedostanem a ani by som ju neprijal. Sú to len také politické reči," napísal Beblavý na sociálnej sieti Facebook. Beblavý chce v parlamente pôsobiť ako nezaradený.
Radoslav Prochazka vraj prave v Slovenskom rozhlase povedal, že by som mohol byť šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne....
Posted by Miroslav Beblavy on 19. marec 2016
Tvoriaca sa vláda (Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť) chce opozícii ponúknuť možnosť kontrolovať hospodárenie zdravotníctva z Dozornej rady VšZP. Takáto kontrola bude podľa Beblavého potrebná. "Ako poslanec by som to navyše vykonával zadarmo, takže by nemohlo vzniknúť podozrenie z prijímania teplých stoličiek," poznamenal.
Nevie si predstaviť, čo by mohol nájsť, keďže na odhalenie doterajších káuz spojených s VšZP ako "teta Anka či masér Kostka" mu stačil internet a "zopár slušných ľudí v rezorte".
Procházka s Miroslavom Beblavým ešte nekomunikoval
Voliči Siete kritizujúci nedostatočnú vyhranenosť voči Smeru-SD opustili stranu ešte pred parlamentnými voľbami. Tých, ktorí strane dali dôveru vo voľbách, oslovil program, ktorého časť sa podarilo presadiť do programových priorít vlády. Líder Siete Radoslav Procházka takto vysvetlil v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy ochotu strany vstúpiť do koalície so Smerom-SD, Mostom-Híd a SNS.
"My sme nemali dôvod povedať ľudom, aby kašlali na to, čo sme s nimi preberali dva roky na mítingoch...lebo ja budem teraz za nejakého odroňa na Facebooku," povedal Procházka. Dôležité je pre neho presadiť vylúčenie schránkových firiem z verejného priestoru, nižšie dane, antibyrokratický balíček pre podnikateľov či kratšie čakacie lehoty.
Identita Siete sa podľa neho kreuje podľa priorít a nie podľa toho "s kým áno a s kým nie". Procházka s Miroslavom Beblavým ešte nekomunikoval. Ten spolu s Katarínou Macháčkovou a Simonou Petrik oznámili tento týždeň vystúpenie zo strany. Procházka by si vedel Beblavého predstaviť na pozícii šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Na otázku, či sa Sieť vzdala pri vyjednávaniach rezortu zdravotníctva, Procházka odpovedal, že od začiatku hovoril o zdravotníctve ako o premiérskej téme. Podľa neho je dôležité, že opozícia bude mať reálnu účasť na kontrolných mechanizmoch. Verí, že to bude mať efekt.
V mene stability
Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa nechcel vyjadrovať k obsadeniu postov vo vláde. Nepotvrdil, či by sa novým ministrom zdravotníctva mal stať Martin Filko z Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií. Na otázku redaktora, či bude zdravotníctvo premiérskou témou, odpovedal, že tento rezort je podľa dohody v pôsobnosti Smeru-SD a tak sa k tomu aj strana postaví.
Fico nechápe, prečo médiá atakujú tvoriacu sa vládu zo štandardných strán. "Treba si uvedomiť, že Slovensko bude v druhom polroku predsedníckou krajinou Rady Európskej únie. Nie je možné, aby vláda stála na poslancoch s preukázateľnými stykmi s mafiou či so stranou, čo má štyroch členov," konštatoval. Most-Híd, Sieť a SNS označil za stabilných partnerov. Nepáči sa mu, že niektorí chcú tvoriacu sa vládu "rozbiť, keď ešte ani nevznikla". Využije všetky v politike nadobudnuté skúsenosti, aby "sa táto vláda vytvorila". V mene stability tejto krajiny je to podľa neho potrebné. Úradnícku vládu odmieta.
"Dôležité budú výsledky"
Vznikajúca vláda je podľa podpredsedníčky Mosta-Híd Lucie Žitňanskej o kompromisoch. Za niekdajšou kritikou Ficovej rétoriky týkajúcej sa utečencov si stojí. Poukázala však, že všetky strany sa zhodujú na proeurópskej a proatlantickej orientácii. "Ak má medzi stranami vzniknúť dobrá spolupráca, bude v rámci tohto kompromisu dôležité, aby sme opustili rétoriku z predvolebnej kampane a pretavili do reality témy, na ktorých sme sa zhodli," podotkla.
Žitňanská nechcela komentovať, či mal Most-Híd požiadavku na personálne zmeny týkajúce sa strany Smer-SD, konkrétne Roberta Fica a Roberta Kaliňáka. Necíti potrebu riešiť to verejne, podľa nej to neprospieva spolupráci. "Do programových priorít sme presadili veľa z nášho programu, to je pre mňa dôležité," uviedla. Spomenula napríklad protikorupčný balíček či témy týkajúce sa menšín. Pri plnení programových priorít chce podať maximálny výkon. "Dôležité budú výsledky, za tie nech nás volič hodnotí," povedala.
Podpredseda SNS Anton Hrnko nevidí problém v ochote "bleskovo spolupracovať" s Mostom-Híd. "Hlavné je, že si vieme podať ruku v mene ochrany Slovenska," myslí si. Nikto podľa neho nebude hľadať "nejaké veľké prieniky medzi ním či niektorými reprezentantmi Mosta-Híd". Tvrdí, že nebola iná možnosť, ako vytvoriť vládu zo štandardných politických strán so štruktúrami. "Nemali sme inú možnosť, ako prijať pozvanie Smeru-SD. Naši voliči v prieskume vylúčili extrémizmus i všetkých bláznov v slovenskej politike, ktorých je veľa," dodal.