Šéf OĽaNO Igor MatovičHN/Marek Kmeť
StoryEditor

Matovič sa pustil do Fica: Zoberie 40-tisíc firmám a dá jedinému sponzorovi

22.03.2016, 12:00
Autor:
TASRTASR

Dosluhujúca vláda pridelila tesne po voľbách stimul 48 miliónov eur firme Mondi SCP Ružomberok, ktorej spolumajiteľ je človek spájaný so Smerom-SD. Podmienkou pritom nie je ani vytvorenie nových pracovných miest. Vláda takto dáva firme peniaze, ktoré by mohla dať do školstva či zdravotníctva. Upozornili na to dnes predstavitelia SaS a OĽaNO-NOVA Jana Kiššová a Igor Matovič.

"Ako vidno, dosluhujúca vláda má zjavne peniaze nazvyš, ale nepôjdu do zdravotníctva ani do školstva, ani na zvýšenie dôchodkov. Ale veľká časť týchto peňazí pôjde jednej mimoriadne úspešnej nadnárodnej firme Mondi SCP Ružomberok," povedala Kiššová.

Matovič upozornil, že stimul pridelil minister hospodárstva Vazil Hudák bez diskusie vo vláde a verejnosti. Umožnil mu to zákon, ktorý pred časom schválila vláda Smeru-SD. "Už o tom ani nerozhoduje vláda, ale na základe zmeny zákona, ktorý presadil Smer, už potichu rozhodol minister hospodárstva bez toho, aby k tomu diskutovala vláda, verejnosť," uviedol.

Na sumu 48 miliónov eur sa podľa neho musí skladať 40.000 slovenských firiem. Na toto číslo prišiel prepočtom priemernej dane z príjmu firiem. "Fico zoberie 40.000 firmám, zoderie ich z kože, a dá svojmu jednému sponzorovi bez akejkoľvek verejnej diskusie," poznamenal. Podľa Matoviča budú tieto praktiky pokračovať aj v novej vláde. "Bude veľa ľuďom brať a pár vybraným ľuďom dávať. Tentokrát už s požehnaním Bélu Bugára, Radoslava Procházku, Lucie Žitňanskej a ďalších," povedal Matovič.

Kiššová považuje takto nastavené prideľovanie stimulov za nebezpečné pre ekonomiku. "Vláda má vytvárať také podnikateľské prostredie, ktoré zabezpečí, aby firmy nepotrebovali stimuly," zdôraznila Kiššová. Zaujíma ju názor Ivana Švejnu z Mosta-Híd, ktorý dosiaľ stimuly kritizoval. Kiššová s Matovičom apelujú na Most-Híd a Sieť, aby povedali, či súhlasia s takýmito praktikami a či naďalej trvajú na vstupe do vlády, ktorá podľa SaS a OĽaNO bude v týchto praktikách pokračovať.

"Dosluhujúca vláda nepridelila žiadny stimul, ale vydala rozhodnutie, ktoré teraz musí posúdiť Protimonopolný úrad SR a následne notifikovať Európska komisia. Tento proces môže trvať jeden až jeden a pol roka, dovtedy nebude poskytnutá žiadna pomoc," uviedol v reakcii pre TASR vedúci komunikačného oddelenia Ministerstva hospodárstva SR Michal Dzurjanin.

01 - Modified: 2022-09-26 12:35:13 - Feat.: - Title: HN24: Heger na brífingu 02 - Modified: 2022-09-26 11:51:10 - Feat.: - Title: Vláda sa dohodla na štátnom rozpočte. Zvýšila výdavky aj príjmy o 1,5 miliardy eur 03 - Modified: 2022-09-26 14:44:35 - Feat.: - Title: Penzisti majú tento rok dostať aj druhý 13. dôchodok, bude však krátený, schválila vláda 04 - Modified: 2022-09-25 06:58:31 - Feat.: - Title: Najviac z členov vlády zarobil vlani Lengvarský, po ňom Matovič a Remišová 05 - Modified: 2022-09-24 12:34:38 - Feat.: - Title: Krajniak: Vláda stratí zmysel, ak nedokáže pomáhať ľuďom. Keď prestaneme fungovať, treba to rozpustiť
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. september 2022 09:40