Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) skončil vyšetrovanie "nástenkového tendra" s návrhom na podanie obžaloby na päť osôb.
Tie obvinil z obzvlášť závažných zločinov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, zneužívania právomoci verejného činiteľa a zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. TASR informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
"Obvinení Marián J., Igor Š., Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K. sa mali dopustiť trestnej činnosti v súvislosti s procesom verejného obstarávania nadlimitnej zákazky neprioritných služieb postupom podprahovej zákazky," uviedol Slivka.
Jej predmetom podľa polície boli "informačné a vzdelávacie aktivity, poskytovanie právnych, tlmočníckych a prekladateľských služieb na zabezpečenie prípravy a implementácie operačných programov v gescii ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, propagácia a reklama implementácie operačných programov a súvisiacich odborných školení, konferencií a workshopov, zabezpečenie procesu verejného obstarávania" vyhláseného verejným obstarávateľom Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.
"Takýmto konaním vznikla škoda vo výške viac ako 97 miliónov eur rovnajúca sa prospechu v hodnote zákazky na úkor iných súťažiteľov. Štátnemu rozpočtu vznikla škoda takmer 13 miliónov eur," dodal Slivka.
Kauza siaha ešte do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri zo Slovenskej národnej strany Marián J. a neskôr jeho nástupca Igor Š.
Po prepuknutí kauzy štát podozrivú zmluvu zrušil. Vo vreckách dvoch súkromných firiem však podľa televízie TA3 skončilo viac ako 12 miliónov eur, ktoré Brusel Slovensku odmietol preplatiť.