Malé Karpaty toho ponúkajú oveľa viac, ako by ste si mohli myslieť. Centrom tohto neveľkého pohoria je vinárske mesto Modra. Malé mestečko pod vinohradmi je rajom najmä pre milovníkov vína. V miestnych pivničkách nájdete vína, o akých sa vám ani nesnívalo. Tipy na výlet: zrúcaniny kláštora Katarínka, kaštieľ v Budmericiach, Hrad Červený Kameň, Hrad Biely Kameň, jaskyňa Driny.Wikipedia
StoryEditor

UNESCO rozšírilo územie slovenských bukových pralesov na zozname svetového dedičstva

28.07.2021, 18:04
Autor:
TASRTASR
Staré bukové pralesy Karpát a ostatných regiónov Európy sú príkladom trvajúcej postglaciálnej a ekologickej evolúcie terestriálnych ekosystémov.

Výbor svetového dedičstva UNESCO v stredu schválil rozšírenie slovenskej lokality v Zozname svetového dedičstva - bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy.

Rozšírenie sa týka Vihorlatského pralesa a prírodných rezervácií Havešová, Rožok, Udava a Stužica. Všetky boli na zoznam UNESCO zapísané v roku 2007.

Slovensko požiadalo výbor aj o začlenenie prírodnej rezervácie Kyjovský prales, avšak neúspešne. Výbor slovenskej vláde odporučil, aby pred opätovanou žiadosťou o zapísanie Kyjovského pralesa rozšírila ochranné pásmo okolo rezervácie a prepojila ho s ochranným pásmom zapísanej lokality Vihorlatský prales.

Viaceré krajiny

Rozšírenie územia bukových lesov zapísaných v zozname svetového dedičstva dosiahli aj Česko, Bosna a Hercegovina, Francúzsko, Taliansko, Severné Macedónsko, Poľsko a Švajčiarsko.

Výbor UNESCO pre svetové dedičstvo toto rozhodnutie prijal počas svojho 44. zasadnutia, ktoré sa v týchto dňoch koná v čínskom meste Fu-čou, a to prevažne formou videokonferencie.

Lokalitu Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy zdieľa Slovensko s Nemeckom, Ukrajinou, Rakúskom, Albánskom, Belgickom, Bulharskom, Chorvátskom, Talianskom, Rumunskom, Slovinskom a Španielskom (zápis v roku 2007, rozšírenie v rokoch 2011 a 2017).

Staré bukové pralesy Karpát a ostatných regiónov Európy sú príkladom trvajúcej postglaciálnej a ekologickej evolúcie terestriálnych ekosystémov.

Sú unikátnym príkladom rozšírenia bukov (Fagus sylvatica) v rôznych prostrediach severnej pologule a zároveň sú domovom množstva ohrozených druhov rastlín a živočíchov.

Na Slovensku tvoria súčasť Národného parku Poloniny a Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. V rámci rozšírenej pamiatky predstavujú najcennejší ekosystém.

Tisíce hektárov 

Slovenské bukové pralesy zapísali spolu s ukrajinskými do Zoznamu svetového dedičstva počas zasadnutia výboru UNESCO 28. júna 2007 v meste Christchurch na Novom Zélande.

Envirorezort uviedol, že komponenty tejto medzinárodnej lokality na území Slovenska pokrývajú takmer 4000 hektárov najprísnejšie chránených vzácnych bukových pralesov s nárazníkovou zónou veľkosti ďalších takmer 15-tisíc hektárov.

"Odsúhlasenie návrhu poukazuje na fakt, že slovenské komponenty reprezentujú unikátne a kľúčové ekologické a biologické procesy bukového ekosystému, ktoré prispievajú k integrite a ochrane univerzálnej jedinečnej hodnoty tejto nadnárodnej lokality," uviedlo Ministerstvo životného prostredia SR.

"Každá oblasť lokality svetového dedičstva je jedinečná svojím zložením pôd, flóry a fauny či podnebím. Buk lesný nájdeme len na území Európy a je mimoriadne prispôsobivý rôznym klimatickým, geografickým a fyzickým podmienkam," poznamenali z envirorezortu s tým, že je to veľmi konkurenčný druh a uplatňuje sa takmer všade: od bohatých vápenatých až po piesočnaté pôdy chudobné na živiny, od hôr po nížiny a od vlhkých až po suché podmienky.

01 - Modified: 2022-02-14 11:44:43 - Feat.: - Title: Zhasínajú na protest! Pamiatky vo viacerých mestách zajtra zahalí tma 02 - Modified: 2017-10-17 13:36:27 - Feat.: - Title: Čo je to UNESCO? 03 - Modified: 2016-08-22 14:27:43 - Feat.: - Title: Bol zodpovedný za zničenie svetového dedičstva v Timbuktu, svoje činy oľutoval až v Haagu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. november 2024 04:55