Slovo korupcia sa ocitá na prvých miestach v rebríčku, v ktorom Slováci pomenúvajú najväčšie problémy našej krajiny. Prieskumy agentúry Focus ju umiestňujú na prvé pozície po nezamestnanosti a životnej úrovni. V podobnom duchu ľudia zvyknú odpovedať aj na otázku, prečo sa so spravodlivým hnevom rozhodujú voliť kreatúry ako Marian Kotleba či Boris Kolár, prípadne prijateľnejšiu verziu antiestablišmentu v tvári Igora Matoviča.
V rôznych rebríčkoch síce badať v našej korupčnej mentalite posun, no ide o relatívne ukazovatele, ktoré nezohľadňujú, že sa zlepšuje aj náš okolitý „svet“ – nielen stredná Európa, ale i krajiny ako Rumunsko. Niektoré analýzy dokonca nasvedčujú tomu, že hoci úradnícka či „tendrová“ korupcia u nás klesá, jej vnímanie je medzi ľuďmi čoraz horšie. Je u nás teda korupcia systémový fenomén, alebo ju len subjektívne budeme vidieť vždy a všade? A nakoľko ju vidíme práve preto, že ju sami pestujeme drobnými úplatkami u lekára?
Bratia s Maďarmi
V poslednej správe Nations in Transit organizácie Freedom House z leta 2015 dostala kvalita demokracie na Slovensku len mierne horšiu známku ako v predchádzajúcom roku, no v rebríčku sme na tom boli horšie len v roku 2010, keď sa do histórie poberala vláda Smer – HZDS – SNS. Pri hodnotení justície sme sa veľmi nezlepšili, hoci vytlačenie Harabina správa hodnotí ako malé víťazstvo reformátorov, ktorí sa snažia očistiť súdy od politiky.
Dôležitejšie v správe je azda to, v čom sa veľmi nemeníme: korupčné praktiky majú podľa nej na Slovensku hlboké korene, pričom veľká časť obyvateľstva ich toleruje. Ako v...
Zostáva vám 85% na dočítanie.