Návrh trojice ruských poslancov priznať sovietskym účastníkom okupácie Československa v roku 1968 status vojnových veteránov je v rozpore s princípmi bilaterálnej zmluvy o spolupráci, ktorú obe krajiny uzavreli v roku 1993. ČTK to dnes v reakcii na iniciatívu poslancov ruskej Štátnej dumy oznámilo slovenské ministerstvo zahraničia.
"Máme za to, že spomínaná iniciatíva je v príkrom rozpore s duchom Zmluvy o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciu, kde v preambule obe strany odsúdili pošliapanie zásad medzinárodného práva v roku 1968, ako aj ďalšie neospravedlniteľné zotrvanie sovietskych vojsk na československom územia," uviedla slovenská diplomacia.
Slovenské ministerstvo zahraničia pripomenulo, že už vlani v máji Bratislava protestovala proti dokumentu ruskej štátnej televízie Rossija 1, ktorá podľa ministerstva zavádzajúcim spôsobom podala inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.
Podľa návrhu poslancov cieľom "vojensko-strategickej operácie Dunaj" bolo potlačenie prevratu, ktorý s podporou západných krajín pripravovala československá opozícia. V Rusku teraz žije odhadom asi 20 000 ľudí, ktorí sa okupácie Československa priamo zúčastnili.
Vojská piatich štátov Varšavskej zmluvy na čele so sovietskou armádou obsadila v auguste 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálneho krídla komunistickej strany o reformu systému. Jednotky sovietskej armády z krajiny odišli až po páde komunizmu v roku 1989.