Slovensko v posledných rokoch výraznejšie starne, v päťmiliónovej krajine stúpa podiel obyvateľov staršej generácie a mierne ubúda detí. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil Štatistický úrad.
"Potvrdzuje sa intenzívny proces starnutia populácie Slovenska, zvyšuje sa podiel osôb v poproduktívnom veku," povedala na tlačovej konferencii šéfka štatistického úradu Ľudmila Benkovičová.
Priemerný vek na Slovensku v roku 2015 prvýkrát prekročil hranicu 40 rokov a dosiahol 40,1 roka. Od roku 2006 to znamená zvýšenie o 2,4 roka.
Podiel obyvateľov starších ako 65 rokov na vlani dosiahol 14,45 percenta, zatiaľ čo pred desiatimi rokmi to bolo 11,9 percenta. Naopak zastúpenie detí v populácii kleslo v tomto období na 15,3 percenta z 16,1 percenta.
Starnutie slovenského obyvateľstva súvisí podľa štatistikov najmä s tým, že dôchodkový vek dosahujú početné populačné ročníky povojnového babyboomu a že skôr výrazne klesla pôrodnosť.
Štatistický úrad predpokladá, že v roku 2030 začne obyvateľov na Slovensku ubúdať a že krajina sa v EÚ postupne zaradí k štátom s najstarším obyvateľstvom.
Slovensko malo na konci minulého roka takmer 5,43 milióna obyvateľov, teda o 4903 osôb viac ako v roku predchádzajúcom. Na tomto náraste sa takmer dvoma tretinami podieľala zahraničná migrácia.
Do krajiny sa vlani prisťahovalo takmer 7000 osôb z cudziny, z toho najviac (1441 ľudí) bolo z Českej republiky. Do Česka zase zamierilo najviac (1112 osôb) z celkového počtu 3870 obyvateľov Slovenska, ktorí sa z krajiny vysťahovali.