Žiaden hráč na trhu by nemal byť dominantný na úkor tých druhých. Presne to mal odpísať predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na protestný list, ktorý Slovensko ešte koncom minulého roka nasmerovalo do Bruselu. Dôvodom je výstavba plynovodu Nord Stream 2, ktorý nás môže ročne pripraviť až o 400 miliónov eur. Juncker tak dal nepriamo za pravdu deviatim krajinám únie, ktoré sa proti výstavbe plynovodu búria. Na čele so Slovenskom. Informáciu priniesla ako prvá agentúra Reuters.
Európska komisia sa už skôr vyjadrila, že projekt bude musieť byť v súlade s právom únie. Iný pohľad má však samotné konzorcium. „Promotéri projektu tvrdia, že projekt je komerčný a akékoľvek posudzovanie – napríklad regulačné či environmentálne – spadá do pôsobnosti jednotlivých štátov, ktorých sa nové potrubia priamo týkajú,“ vysvetľuje šéfredaktorka portálu energia.sk Lenka Ferenčáková.
Najväčšie slovo má v tom prípade nemecký regulačný úrad. Začiatkom apríla si nemeckí energetici načrtli dve možnosti budúcich dodávok plynu do Nemecka do roku 2026. Jedna z nich už ráta s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. Druhá uvažuje o alternatí...
Zostáva vám 85% na dočítanie.