Európsku úniu zakladalo šesť členských štátov – Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko. Rozšírenie sa uskutočnilo osemkrát a členstvo tak získalo 28 krajín Európy. Ďalších päť sa nachádza na zozname kandidátskych krajín. Záujem o rokovania má Turecko, Macedónsko, Albánsko, Čierna Hora a Srbsko.
V únii sa hovorí 24 úradnými jazykmi. Každý z nich je možné použiť napríklad na Súdnom dvore, ale aj odpoveď od Európskej komisie bude doručená vo vybranom jazyku. Kľúčové dokumenty sú tiež dostupné v každej reči členského štátu. Európska únia sa tým snaží predísť diskriminácii niektorého z národov, ktoré sú ňou zastrešené.
Rozloha Európskej únie je štyri milióny kilometrov štvorcových, na ktorých žije 508 miliónov obyvateľov. Za Čínou a Indiou má najvyšší počet občanov na celom svete. Jej najväčšou krajinou je Francúzsko a najmenšou Malta.
V Európskej únii pracuje 55-tisíc úradníkov, ktorí zabezpečujú chod inštitúcií. Hlavnými organizáciami sú Európsky parlament, Európska komisia, Rada Európskej únie, Európska rada, Európsky súdny dvor a Dvor audítorov.
Krajiny, ktoré sa chcú stať členským štátom Európskej únie, musia splniť niekoľko podmienok. Medzi dve základné patrí geografická príslušnosť k európskemu kontinentu a rešpektovanie demokratických hodnôt. Kritériá členstva sa rozdeľujú na tri okruhy – politické, ekonomické a právne. Pre splnenie politických kritérií musí mať stabilné inštitúcie, zabezpečenú ochranu ľudských práv a riadiť sa princípmi právneho štátu. Ekonomické sú založené na funkčnom trhovom hospodárstve a schopnosti odolávať konkurencii. Prijatie právnych predpisov Európskej únie a judikatúry Súdneho dvora, napĺňanie cieľov ekonomickej a menovej únie sú predpoklady na splnenie právnej podmienky členstva. S rozšírením únie o ďalšie krajiny musia súhlasiť všetky členské štáty.
Reuters
StoryEditor