Erik TomášTASR/J. Kotian
StoryEditor

Politika "našich ľudí" za tejto vlády prekvitá, kritizuje Krajniakov návrh Tomáš

12.08.2021, 15:57
Autor:
TASRTASR
Poslancovi Hlasu sa nepáči, že novela má zaviesť, že sa pri šéfoch krajských inšpektorátov nemá vyžadovať päťročná prax inšpektora.

Novela zákona o inšpekcii práce, ktorú pripravuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina), umožní pokračovať v dosadzovaní politických nominantov namiesto odborníkov na kľúčové pozície v rezorte.

Uviedol to opozičný nezaradený poslanec pôsobiaci v strane Hlas-SD Erik Tomáš. O zámeroch novely existuje zatiaľ len predbežná informácia, je zverejnená na portáli Slov.lex.sk

Tomášovi sa nepáči, že novela má zaviesť, že sa pri šéfoch krajských inšpektorátov nemá vyžadovať päťročná prax inšpektora.

"Argumentácia ministra Krajniaka, že chce pri výbere kandidátov uprednostniť manažérske schopnosti, je absolútne nedôveryhodná. Príkladom je samotné vymenovanie Hedvigy Machayovej za riaditeľku Národného inšpektorátu práce, ktorá v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci podnikala len rok a pol, pričom firma má jedného zamestnanca a v čase menovania vykazovala stratu presahujúcu 23-tisíc eur," ilustroval Tomáš.

Poslanec pripomenul, že podobným spôsobom bola obsadená veľká časť riaditeľov úradov práce. Podľa jeho slov ide o politických nominantov, ktorí vlani kandidovali za Sme rodina do parlamentu, alebo sú okresnými či krajskými funkcionármi hnutia.

"Vláda sa priamo v programovom vyhlásení zaviazala, že do štátnej správy dosadí odborníkov namiesto tzv. našich ľudí. Politické nominácie OĽANO na posty prednostov okresných úradov či politické nominácie Sme rodina v rezorte práce svedčia o pravom opaku. Politika tzv. našich ľudí za tejto vlády doslova prekvitá," uzavrel Tomáš.

Rezort práce zareagoval, že novelou zákona o inšpekcii práce chce rozšíriť príležitosť zamestnať sa a riadiť činnosti inšpektorátov práce pre všetkých kvalitných manažérov s požadovanými pracovnými skúsenosťami, nielen pre obmedzenú skupinu obyvateľov, ako tomu bolo doposiaľ.

"Riaditeľ inšpektorátu práce by tak musel preukázať nielen skúsenosti z odbornej praxe v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, inšpekcie práce a pracovnoprávnych vzťahov, ale aj skúsenosti z oblasti manažmentu a vedenia ľudí," uviedla hovorkyňa ministra Eva Rovenská.

Ministerstvo tiež vyvrátilo Tomášove tvrdenia o Machayovej pracovných skúsenostiach.

V zozname svojej profesijnej praxe má okrem funkcie konateľky spoločnosti MAIRO od roku 2018 aj desaťročnú prax (od roku 2008) na pozíciách techničky bezpečnosti pri práci a techničky požiarnej ochrany v spoločnosti Sepo.

01 - Modified: 2023-01-17 11:33:15 - Feat.: - Title: Krajniak: Rezort práce pomohol zariadeniam sociálnych služieb. Dostali peniaze na zvýšené faktúry za energie 02 - Modified: 2023-01-15 14:16:54 - Feat.: - Title: Igor Matovič pripustil predčasné voľby. Hirmana nazval opáleným ministrom 03 - Modified: 2023-01-15 10:42:45 - Feat.: - Title: Tajomný Heger nepovedal, či odíde z OĽANO, Fico poslal koalícii jasný odkaz 04 - Modified: 2023-01-13 11:06:53 - Feat.: - Title: Chceme vrátiť dotované obedy do škôl a rozmraziť minimálne dôchodky, tvrdí Erik Tomáš 05 - Modified: 2023-01-11 13:47:18 - Feat.: - Title: Krajniak: Vieme si predstaviť podporu vláde do predčasných volieb
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. január 2023 17:30