Od pondelka je podľa nového COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Ide o okresy Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa. Všetky ostatné okresy sú zelené, teda v stupni monitoringu.
V zelených okresoch môžu kompletne zaočkovaní väčšinu aktivít vykonávať bez obmedzenia, s miernymi obmedzeniami musia rátať neočkovaní či netestovaní na COVID-19. Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch.
V oranžových okresoch platia prísnejšie podmienky napríklad pre hromadné podujatia, reštaurácie, fitness centrá či wellness, ale aj svadby a kary. Počet ľudí sa bude odvíjať od režimu, ktorý si vyberie organizátor.
Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí si po novom sami určia, ktorým osobám umožnia vstup. Na výber majú z troch režimov, a to plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu.
Rúška zostávajú povinné
Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest, ktorá je účinná od pondelka.
V okresoch v stupňoch monitoring a ostražitosť (zelená a oranžová farba) možno respirátor nahradiť rúškom, šálom alebo šatkou. Respirátor bude povinný v stupňoch ohrozenia, teda ak sa okres dostane do červenej, bordovej alebo čiernej farby.
V exteriéroch je prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom či rúškom povinné v okresoch v 2. alebo 3. stupni ohrozenia (bordová alebo čierna farba). V exteriéroch okresov v 1. stupni ohrozenia (červená farba), ostražitosť (oranžová farba) alebo monitoring (zelená farba) bude prekrytie horných dýchacích ciest povinné iba pri hromadných podujatiach.
Prekryté horné dýchacie cesty nebudú musieť mať pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím, s poruchami autistického spektra, so stredným až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie. Ostatné ustanovenia sa nemenia.
Po covide treba informovať
Osoba s príznakmi ochorenia COVID-19 musí oboznámiť všetkých ľudí, s ktorými prišla do kontaktu, dva dni pred ich objavením sa. Vyplýva to z vyhlášky k izolácii pozitívnych osôb Úradu verejného zdravotníctva, ktorá je účinná od pondelka.
Osoba pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19 musí informovať ľudí, s ktorými prišla do kontaktu počas dvoch dní pred odberom vzorky. Týka sa to všetkých pozitívne testovaných či už PCR testom, LAMP testom alebo antigénovým testom.