Premiér Eduard Heger vyhlásil, že evakuačná misia z Afganistanu bola úspešná. Evakuácia z Afganistanu as však nekončí.
"Situácia je tam veľmi vážna. Dotýka sa životov, je to otázka prežitia alebo smrti ľudí, ktorí dlhé roky spolupracovali so spojencami," hovorí Heger. "Toto je moment, kedy každá krajina môže rozhodnúť, či zachráni životy," dodal.
Premiér poďakoval všetkým bezpečnostným zložkám, ktoré sa na misii podieľali.
Naši vojaci museli použiť aj zbrane
Do Afganistanu zo Slovenska letel najväčší vojenský špeciál Spartan, v ktorom sa nachádzala aj špeciálna jednotka z 5. pluku špeciálneho určenia, vysvetlil minister obrany Jaroslav Naď.
Naď doplnil, že situácia nebola jednoduchá, príslušníci slovenskej armády museli najprv v Afganistane vyhľadať osoby, ktoré boli na zozname evakuovaných. "Z 18 ľudí sme zobrali 18," vyhlásil Naď.
Štyri osoby, ktoré sa už do nášho lietadla nezmestili, boli prepravené českým lietadlom a už sa tiež nachádzajú na Slovensku.
"Som mimoriadne hrdý na vojakov za to, čo dokázali," hovorí Naď o úspechu misie. Menovite ďakoval slovenskému veľvyslancovi pri NATO, americkej veľvyslankyni na Slovensku a ďalším, ktorí pomáhali po diplomatickej stránke.
Naď doplnil, že situácia v Kábule je naozaj veľmi zlá. "Aj naši vojaci museli použiť svoje zbrane, aby ochránili osoby, ktoré mali evakuovať," vyhlásil Naď s tým, že v okolí letiska neustále prebiehajú prestrelky. "Nemyslite si, že to bola nejaká vychádzka," uzavrel.
24 evakuovaných osôb
Minister zahraničia Ivan Korčok vyjadril vďaku okrem vojakov aj americkým spojencom, vďaka ktorým sa nášmu lietadlu vôbec podarilo do Kábulu dostať.
"Problém pre ľudí nie je sa dostať do lietadla, ale dostať sa vôbec na letisko," skonštatoval Korčok.
Celkovo bolo v rámci tejto akcii dopravených 24 pasažierov. Z toho je 16 občanov Slovenskej republiky a ich rodinných príslušníkov, osem sú Afganci, ktorí pomáhali Slovensku a spojencom, priblížil Korčok. Medzi pasažiermi bolo aj desaťmesačné bábätko.
Minister zahraničia informoval, že Afganci, ktorí prišli na Slovensku už požiadali o azyl u nás a nachádzajú sa v karanténe v záchytnom tábore v Humennom. Minister pripomenul, že všetci prejdú riadnym azylovým procesom.
Obavy z utečeneckej krízy
Korčok vysvetlil vyjadrenia o možnosti prijať desať Afgancov. "Z tejto kvóty sa zatiaľ na Slovensku nenachádza ani jeden," hovorí. Desať osôb bola odpoveď na otázku spojencov na otázku, koľko osôb môžeme my prepraviť z tisícov ľudí, ktorí v Afganistane spojencom pomáhali a sú v ohrození života.
"Toto nie je migračná vlna z roku 2015, toto nie sú kvóty," dodal Korčok. "Sú úplne iné okolnosti a čelíme úplne inej situácii, absolútne sa nevracajme do roku 2015," dodal premiér Heger.
"Tu nie je problém, že neviete rozlíšiť ekonomických migrantov od azylantov. Tu ide o život všetkým," dodal Korčok.
V tom čase však premiér nevedel, koľko Slovákov sa reálne v Kábule nachádza a preto sme ich uprednostnili.
Minister zahraničia potvrdil, že stále sa na Slovensko obracajú partneri, ktorí nás žiadajú o pomoc. Premiér Heger potvrdil, že v súčasnosti prebiehajú diskusie o tom, či bude zo Slovenska vyslaný aj ďalší let. Potvrdil, že sme operatívne pripravení pomôcť.