Európsky policajný úrad je orgán presadzovania práva Európskej únie, ktorého hlavným cieľom je dosiahnuť bezpečnú Európu pre všetkých jej obyvateľov. Úrad sa skrátene označuje názvom Europol. Úrad má sídlo v holandskom Haagu. Zamestnanci úradu sú zástupcovia vnútroštátnych orgánov presadzovania práva, teda napríklad polície, colných úradov, prisťahovaleckých úradov a podobne.
Správna rada Európskeho policajného úradu sa skladá z jedného zástupu každého členského štátu únie.
Dohoda o vytvorení Európskeho policajného úradu bola podpísaná v roku 1995. Úrad vstúpil do funkčnosti o štyri roky neskôr, v roku 1999. Orgán mal poskytnúť možnosť na rozvoj užšej policajnej spolupráce medzi členskými krajinami v prevencii a tiež boji proti medzinárodnému organizovanému zločinu.
Európsky policajný úrad sa venuje riešeniu najväčších bezpečnostných hrozieb, akými sú napríklad pašovanie drog či kradnutých áut, obchodovanie s ľuďmi, terorizmus, pašovanie rádioaktívnych a nukleárnych látok, siete nelegálneho prisťahovalectva, pranie špinavých peňazí či falšovanie meny. Medzi úlohy Europolu tiež patrí koordinácia a implementácia určitých vyšetrovaní uskutočňovaných orgánmi členských krajín a vývoj špecializovaných expertíz, ktoré majú pomáhať krajinám Európskej únie pri vyšetrovaní organizovaného zločinu. Úrad tiež vytvára kontakt medzi prokurátormi a vyšetrovateľmi, ktorí sa zaoberajú bojom proti organizovanému zločinu.
Europol okrem toho pomáha pri vzájomnej výmene informácií medzi členskými štátmi únie, vypracúvaní strategických správ a analýz trestnej činnosti na základe informácií a správ, ktoré poskytujú členské štáty, zabezpečovaní odbornej a technickej podpory pri vyšetrovaní a činnostiach vykonávaných v EÚ pod dohľadom a s právnou zodpovednosťou členských štátov a zabezpečovaní prevádzkovej analýzy.