Jediná inštitúcia Európskej únie, ktorej členov si volia priamo občania, je Európsky parlament. Voľby tak predstavujú jedinečnú príležitosť ovplyvniť rozhodnutia Únie. Konajú sa každých päť rokov a počet zástupcov pre každú krajinu sa určuje podľa počtu jej obyvateľov. Slovensko si volí 13 zástupcov z celkového počtu 751.
Najviac kresiel má Nemecko, obsadzuje ich takmer sto. Pravidlá volieb si určuje každý štát, kreslá však musia byť rozdelené pomocou pomerného zastúpenia. Voliť môže každý, kto býva v členskom štáte a má minimálne osemnásť rokov. Jedinou výnimkou je Rakúsko, kde môžu voliť už šestnásťroční.
Vo väčšine štátov osemnáste narodeniny prichádzajú aj s možnosťou byť do parlamentu zvolený, na Slovensku je to možné až o tri roky neskôr. Minimálna hranica, ktorú musí kandidát dosiahnuť, aby mohol získať kreslo, je u nás nastavená na päť percent. V Nemecku však napríklad nie je žiadna.
Ani dátum volieb nie je vo všetkých krajinách rovnaký, určené sú štyri dni od štvrtka do nedele, v ktorom ich krajina musí usporiadať. Voľby v roku 2014 boli prvé, v ktorých občania mohli hlasovať s vedomím, že novozvolení poslanci neskôr vyberú predsedu Európskej komisie. Tým sa neskôr stal Jean-Claude Juncker. Na Slovensku sa voľby zatiaľ konali trikrát.
Prvé sa uskutočnili tesne po pristúpení do Únie, v roku 2004 a obsadzovalo sa až 14 mandátov. Posledné v roku 2014 mali najnižšiu účasť zo všetkých členských krajín – 13 percent, čo bolo hlboko pod európskym priemerom. Najviac kresiel v nich získala strana Smer-SD.
V celej Únii boli zvolení prevažne muži, v súčasnom parlamente predstavujú viac ako 60-percentnú väčšinu. Nasledujúce voľby by sa mali uskutočniť v roku 2019. Účasť však sústavne klesá vo všetkých krajinách a parlament preto vedie rozsiahlu kampaň, ktorou sa snaží presvedčiť ľudí, aby šli voliť. Pred minulými voľbami až 90 televíznych staníc bezplatne odvysielalo spot propagujúci voľby pod sloganom konaj, reaguj, rozhoduj.
Európska úniaReuters
StoryEditor