Poslanec Národnej rady Jozef Šimko odchádza z klubu ĽSNS. Strane tak zostáva v parlamente už len osem poslancov.
Šimko, ktorý je zároveň primátorom Rimavskej Soboty, potvrdil svoj odchod pre portál Aktuality.sk.
Za jeho rozhodnutím má byť rozchádzanie sa v názoroch so stranou. „Napríklad, ja som zaočkovaný, oni sú zásadne proti tomu. Ja mám iný názor, je tam toho viac, ale nehľadajte v tom nejaké zázraky. Zoberte si Messiho, odišiel z Barcelony a všetko je v úplnom poriadku,“ uviedol Šimko pre portál.
ĽSNS Šimkovo rozhodnutie rešpektuje. Podpredseda klubu Martin Beluský uviedol, že zatiaľ nepoznajú jeho dôvody. "Je to jeho rozhodnutie, musíme to len rešpektovať," povedal. Nevie o tom, že by odchod zvažovali aj ďalší členovia strany. Myslí si, že ak by tak niekto chcel urobiť, už by to spravil.
Klubu hrozí zánik
Pre stranu Mariana Kotlebu nejde o prvý odchod v aktuálnom volebnom období. Poslanecký klub ĽSNS stratil už viac ako polovicu členov. Ak by ho opustil ešte jeden poslanec, zanikol by.
Strana po zániku klubu prichádza napríklad o účasť na poslaneckých grémiách či vlastnú rokovaciu miestnosť.
Po voľbách mal klub 17 poslancov. Už po troch mesiacoch však odišla trojica Štefan a Filip Kuffovci a Tomáš Taraba.
Odchody pre sústreďovanie moci
Najväčší rozkol však strana zaznamenala v januári tohto roka, kedy ju opustilo až päť poslancov.
Boli medzi nimi známe tváre strany Milan Mazurek či Miroslav Suja. Pridal sa k nim aj europoslanec Milan Uhrík a založili hnutie Republika.
Jadrom sporu bola zmena stanov, ktorá podľa kritikov presúvala moc v strane na úkor predsedníctva do rúk Kotlebovi.
Odídenci adresovali smerom ku Kotlebovi výčitku, že o zmenách nevedeli.
"Rozhodnutie predsedu Mariana Kotlebu prevziať všetku moc na seba podporila aj vybraná časť členskej základne, ktorá to bez nášho vedomia odhlasovala. Toto rozhodnutie zmeniť pôvodne ľudovú stranu na stranu jediného muža musím rešpektovať, avšak ako zástanca tímovej spolupráce sa s tým jednoducho nedokážem stotožniť," skonštatoval v januári Uhrík.