Mimoparlamentná strana Hlas-SD prijala v stredu, na Deň Ústavy SR, Deklaráciu 1. septembra. Zdôrazňuje v nej, že moc pochádza z ľudu a občania majú právo korigovať činnosť politikov aj počas volebného obdobia.
Na tlačovej konferencii o tom informoval líder strany Peter Pellegrini s tým, že deklaráciu podpíšu nezaradení parlamentní poslanci, ktorí sú členmi Hlasu-SD, a predložia ju do Národnej rady. Pellegrini vyzval troch najvyšších ústavných činiteľov i poslancov parlamentu, aby sa k princípom deklarácie prihlásili.
Vôľa občanov nesmie byť ignorovaná
Hlas-SD chce aj týmto spôsobom dosiahnuť, aby sa konalo referendum o skrátení volebného obdobia. V deklarácii sa preto podľa bývalého premiéra píše, že referendum je plne ústavným, demokratickým a legitímnym nástrojom na presadzovanie vôle ľudu.
"Predstavuje najvyššiu formu osobného, občianskeho a politického názoru. Ústava SR musí jasne a nespochybniteľne definovať zákonné podmienky vykonania referenda a povinnosťou NR SR je upraviť znenie ústavy tak, aby možnosť uskutočnenia referenda nevyvolávala žiadne otázky," skonštatoval Pellegrini.
Vôľa občanov vyjadrená ústavou a požadovaným počtom podpisov pod petíciou za vypísanie referenda nesmie byť podľa deklarácie ignorovaná a jej naplnenie nemôže byť nezmyselne odkladané.
Výzva ústavným činiteľom
"Ústavní činitelia musia konať tak, aby sa referendum, o ktoré požiadal dostatočný počet občanov, v čo najkratšom možnom čase uskutočnilo. Vôľa občanov SR vyjadrená platnými výsledkami referenda musí byť záväzná pre poslancov NR SR a politici musia rešpektovať rozhodnutie občanov," vyhlásil Pellegrini.
Vedenie Hlasu-SD vyzvalo najvyšších ústavných činiteľov, aby na Deň Ústavy uznali moc ľudu ako jedinú zvrchovanú moc na Slovensku. Od poslancov parlamentu žiadajú, aby túto deklaráciu schválili, a vládnu koalíciu, aby umožnila prijať potrebné zmeny zákonov v skrátenom legislatívnom konaní a v súlade s deklaráciou umožnila konanie referenda v čo najkratšom termíne. Hlas-SD vidí riešenie v zmene rokovacieho poriadku parlamentu a v zmene ústavy.
Ústavný súd nedávno rozhodol, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady je protiústavná. Petíciu za referendum o predčasných voľbách iniciovala opozícia s odborármi, podporilo ju viac ako 585 000 ľudí.