Blížiaci sa summit 27 lídrov krajín EÚ v Bratislave musí pomenovať diagnózu EÚ. Počas parlamentnej Hodiny otázok to dnes vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) s tým, že si želá, aby summit bol natrvalo zapísaný v dejinách únie.
"Po dlhom čase sa lídri EÚ nestretnú v Bruseli, ale v Bratislave. Chcem, aby z Bratislavy išiel odkaz do celej Európy, že 27 lídrov vie prinášať atraktívne námety," priznal premiér.
"Každý sa domnieva, že bratislavský summit niečo naštartuje"
Podľa jeho slov sa k dnešnému dňu na summit akreditovalo 1 200 novinárov. "Každý sa domnieva, že bratislavský summit niečo naštartuje," myslí si Fico.
Zároveň tvrdí, že lídri musia mať na summite odvahu povedať, že nie všetko v EÚ je dobré, ale aj zvýrazniť pozitívne stránky tohto projektu, "ktorých je podstatne viac ako negatív".
"Neočakáva sa prijatie záverov s politickou záväznosťou. Musíme ale veľmi jasne pomenovať diagnózu EÚ, kde sa nachádzame a povedať, že niektoré veci sme nezvládli. Ak nebude táto elementárna miera sebareflexie, môžu sa objavovať ďalšie referendá a procesy, ktoré EÚ rozkladajú," varoval predseda vlády.
Mimoriadne ťažké obdobie
Na summite sa bude podľa Fica hovoriť napríklad o podobe EÚ po odchode Veľkej Británie či o bezpečnosti, ale nielen z pohľadu boja proti terorizmu, ale aj o bezpečnosti, ktorá má sociálny a ekonomický charakter.
Diskutovať sa bude aj o novom investičnom prostredí, o nových formách komunikácie a o EÚ ako globálnom hráčovi.
"Historicky prvé predsedníctvo SR v Rade EÚ sa odohráva v mimoriadne ťažkom období," povedal Fico a menoval hospodársku krízu únie, krízu na Ukrajine, migračnú krízu, či brexit.
"Vyzývam na prekonanie zlých nálad v EÚ. Nemôžeme sa zameriavať stále len na krízový manažment. To považujem za cestu, ktorá prinesie Slovensku pridanú hodnotu," dodal.