Vláda už je dohodnutá s Kotlebom na tajnom hlasovaní o poslaneckom mandáte šéfa OľaNO a Igora Matoviča, v ktorom má oň prísť. Vyhlásil to sám Matovič v relácii V politike televízie TA3 a doplnil to slovami: „Podľa mojich informácií“.
Reagoval tak na svojho predrečníka, podpredsedu vlády za Smer Petra Pellegriniho. Ten Matoviča vyzval, aby sa mandátu sám vzdal. Podľa Matoviča to bolo od Pellegriniho zbabelé.
Pozrite si aj tlačovku Igora Matoviča z 21. septembra, na ktorej sa vyjadril k prípadu svojej obnovenej živnosti:
Treba ústavnú väčšinu
Ak sa hlasovanie o zbavení Matoviča poslaneckého mandátu dostane do parlamentu, je na jeho odňatie potrebná ústavná väčšina hlasov. To znamená aspoň 90.
Najprv však Matovičov prípad musí do parlamentu posunúť výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, na čele ktorého je poslanec SaS Martin Poliačik.
Už dlhšie sa špekulovalo o tom, že ĽSNS Mariana Kotlebu zahlasuje spolu s vládnymi poslancami za zbavenie Matoviča mandátu.
Ak by sa tak stalo, za by hlasovalo viac ako 90 poslancov a Matovič by musel poslanecké lavice opustiť.
Obnovila sa dvakrát, ale nie v jednom období
ĽSNS nevylúčila, že zahlasuje za odobratie mandátu, ale skôr ako rozhodne výbor, to riešiť nemieni. "Poslanecký klub ĽSNS v tejto veci počká na rozhodnutie príslušného výboru," uviedol predseda strany Marian Kotleba 21. septembra.
Aktuálny podnet na Matoviča podali bývalí organizátori protestov Gorila Alena Krempaská a Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv. Upozornili, že Matovič má mať obnovenú živnosť na svoje meno, čo zákon neumožňuje.
Stalo sa mu to pritom už druhýkrát. Matovič si živnosť pozastavil v roku 2010, keď bol zvolený do parlamentu. Tá sa však po troch rokov automaticky obnovuje. Stalo sa tak v roku 2013 aj v roku 2016.
Matovič argumentuje tým, že aj keď živnosť obnovená bola, on podnikateľskú činnosť nevykonával. V jeho prospech môže byť fakt, že sa mu živnosť síce obnovila dvakrát, ale nie v jednom volebnom období.