Nemocnice vyhadzujú milióny do vzduchu. Hoci najväčším problémom vysokých výdavkov v zdravotníctve sú lieky, špeciálny zdravotnícky materiál a pomôcky, Inštitút finančnej politiky ukázal prstom aj na hospodárenie nemocníc. A to najmä v tej najväčšej.
Nemocnica pre všetkých
Univerzitná nemocnica Bratislava je spádová, končia v nej najťažšie prípady z celého Slovenska. Preto má aj najväčšie výdavky a s tým súvisiace dlhy. Zároveň by však správnou racionalizáciou dokázala aj najviac ušetriť. Inštitút finančnej politiky vidí priestor pre 28 miliónov eur, ktoré by nemocnici mohli zostať na účte.
V prípade redukcie lôžok a vzhľadom na priemerný počet hospitalizácií na lekára a sestru má vraj Univerzitná nemocnica Bratislava nadbytočné personálne kapacity. Navyše je 398 lekárov a 761 sestier.
Univerzitná nemocnica Bratislava však podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej už na racionalizácii pracuje. Zlúčila rádiologické pracoviská, zredukovala počet lôžok o takmer 500 za posledných päť rokov a znížila počet pracovných miest. „Príkladom z posledného obdobia je zlúčenie dvoch interných kliník v našej Nemocnici Staré Mesto,“ dodala Eliášová.
Kto si čo zaslúži
Ak sa nemocnice chcú vyhrabať zo svojho 600-miliónového dlhu, budú si musieť vziať k srdcu zistenia analýzy Hodnoty za peniaze. A naučiť sa šetriť a optimalizovať. Závisí totiž od toho aj výška oddlženia, ktoré by mohlo prísť už začiatkom budúceho roka.
Ako nedávno vysvetlil Martin Smatana z Inštitútu zdravotnej politiky, oddlženie by malo prebiehať v dvoch fázach. V prvej dostanú finančnú injekciu všetky nemocnice pod správou ministerstva. „Zvyšok bude oddlžovať len tie nemocnice, ktoré nám a ministerstvu financií dokážu, že nemocnica je udržateľná,“ povedal Smatana.