Približne 94 percent rozpočtu Európskej únie slúži na financovanie činností členských štátov a rôznych programov v rámci krajín, ale aj mimo nich. V minulom roku bola takmer polovica rozpočtu Únie vynaložená na inteligentný a inkluzívny rast v EÚ, čo zahŕňa napríklad pomoc málo rozvinutým regiónom. Na túto oblasť slúži takzvaný kohézny fond, ktorý pomáha menej rozvinutým častiam členských štátov zapojiť sa do trhu, rozvíjať pracovné miesta v danej oblasti a prispievať tak k rastu hrubého domáceho produktu. V aktuálnom finančnom rámci 2014 – 2020 sa z kohézneho fondu poskytujú finančné prostriedky 15 členským štátom, ktorými sú Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Únia pridelila na toto obdobie pre kohézny fond 63,4 miliardy eur.
41 percent rozpočtu išlo v minulom roku na inovačné poľnohospodárstvo, zabezpečenie dodávok potravín a tiež zaopatrenie ich bezpečnosti. Výdavky z rozpočtu tiež putujú do krajín tretieho sveta v rámci rozvojovej a humanitárnej pomoci. Šesť percent rozpočtu tvoria prostriedky určené na administratívu a činnosť inštitúcií Európskej únie. Využívajú sa na platy zamestnancov, dôchodky, preklady a tlmočenie, bezpečnosť, budovy a tak ďalej.
V minulom roku dostali v rozpočte EÚ priestor viaceré programy, napríklad program pre výskum a investície Horizont 2020, iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí alebo program pre malé a stredné podniky COSME. V rámci rozvoja malých a stredných podnikov sa v súčasnom šesťročnom finančnom rámci vyčlenilo až 63,4 miliardy na zabezpečenie ich konkurencieschopnosti. Známy vzdelávací program Erasmus plus získal z európskej kasy 1,6 miliardy eur. Na Slovensku tvoria fondy Európskej únie až 75 percent verejných investícií.
Reuters
StoryEditor